Atatürk'ün Sovyet Mareşal'e hediyesi

Atatürk'ün Sovyet Mareşal'e hediyesi

6 Şubat 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Sovyetler'in ünlü mareşali Kliment Voroşilov'un doğum günü vesilesiyle Rus-Türk dostluğunu anlatan fotoğraflı bir mesaj yayınladı.

Büyükelçilik, "4 Şubat 1881'de SSCB Askerî ve Deniz İşleri Halk Komiseri Kliment Voroşilov doğdu. Voroşilov, Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün daveti üzerine Türkiye'yi ziyaret etmiştir" bilgisini verdi ve söz konusu tarihi fotoğrafı yayınladı.  

Voroşilov'un Türkiye ile siyasi-askeri işbirliğinde önemli rol oynadığını Türk ve Rus tarihçiler sık sık vurguluyor. Voroşilov'un Türkiye ile ilişkilerindeki en ilginç olaylardan biri de Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Mareşal'e altın saatini hediye etmesi. Taksim Meydanı'ndaki ünlü anıtta Atatürk'ün yanında Voroşilov'un da heykeli bulunuyor. 

Rus tarihçilerine göre, ilk Sovyet mareşali Voroşilov'un özel eşyaları yıllar önce sergiye çıkarılırken, halka açılan eşyalar arasında Atatürk'ün Voroşilov'a armağan ettiği saati hemen dikkat çekmişti. Atatürk, 1933 yılında cumhuriyetin 10. yıl dönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen tören sırasında Voroşilov'a kendi altın cep saatini hediye etmişti.  

Rus tarihçiler Atatürk'ün saatini Voroşilov'a verirken, "Eğer bir daha ülkemize yolunuz düşerse bu saati göstermeniz yeter. Türkiye'nin bütün kapıları sizin için, gece gündüz, her an açılır" dediğini aktarıyor.  

Atatürk, saatin üzerine ünlü Mareşal'in isim ve soy isminin baş harfleri olan KV'yi (Kliment Voroşilov) yazdırmış.

Etiketler:  Rusya