‘Atatürk'e layık olun’

‘Atatürk'e layık olun’

8 Temmuz 2020 Çarşamba  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova 

Moskova Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürme planlarına karşı çıkarken, Rusya parlamentosu Eğitim ve Bilim Komisyonu Başkanı Vyaçeslav Nikonov, Ankara’ya “Atatürk'e layık olun" çağrısında bulundu. 

İktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin resmi sitesinde, milletvekili Nikonov'un parlamento kürsüsünde yaptığı konuşmanın metni yayınlandı. Eski Sovyet Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Molotov'un torunu da olan Nikonov, Ayasofya'nın Rus Ortodoksluğu ve Rus tarihi açısından çok öneme sahip olduğunu belirterek, “Bizim için Ayasofya sadece bir kilise ve UNESCO anıtı değil, daha fazlasıdır. Kültürümüzün, doğamızın bir parçasıdır” dedi. 

Ayasofya ve Rus devleti arasında tarihi bağların olduğunu vurgulayan Nikonov, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün bu konudaki attığı adımları takdir ettiklerini söyledi ve "Atatürk, modern Türkiye'yi kurduğu zaman Hristiyan bir kutsal eserin sadece İslam'a ait olmaması gerektiğini anladı. Ayasofya'nın tüm insanoğlunun kutsal bir eseri olarak kalmasını istedi" diye konuştu. 

Ayasofya'nın şu anki statüsünde kalmasını istediklerini belirten Rus milletvekili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da şu çağrıda bulundu: 

"Bu dünya kültürüne saygının bir göstergesi olacak. Bu Hristiyanlığa, Ortodoksluğa saygının bir tezahürü olacak. Bu ülkemize koşulsuz bir saygının göstergesi anlamına gelecek. Çünkü Türkiye diğer konuların yanı sıra ülkemizin ana ticaret ortağıdır. Ve son zamanlarda askeri-siyasi bir ortaklığımız da var. Türkiye yönetimi Rusya'nın çağrısını titiz bir şekilde inceleyerek dikkate almalı. Erdoğan, Atatürk'e layık ol!"  

Rus milletvekillerinin ortak açıklamasında da TBMM’ye, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi yönünde "acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’" çağrısı yapıldı. Rus milletvekilleri, Atatürk'ün Ayasofya ile ilgili bir barış ve dinler arası uyum sembolüne dönüştüren kararını övdü. 

Rus Ortodoks Kilisesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi Başkanı Volokolamski İllarion da, Atatürk'ün Ayasofya konusundaki tutumunu överek, "Herkesi barıştırmak için bu adımı attı" dedi.  

Daha önce de Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, "Ayasofya Türkiye’nin iç meselesi fakat statüsü de göz önünde bulundurulmalı" demiş, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova da "UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate almasını bekliyoruz” diye konuşmuştu.