Asi, zeki, muhalif

Asi, zeki, muhalif

13 Ocak 2021 Çarşamba  |   Günlük

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine artan tepkiler, en önemli rakibi olan Telegram’ın ekmeğine yağ sürüyor. WhatsApp uygulamasını bırakarak Telegram’a geçen bu isimlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.  

TürkRus.Com'un haberine göre Telegram şirketi, son 72 saatte 25 milyon yeni kullanıcı kazandığını duyurdu. Ocak ayının ilk haftasında Telegram kullanıcısı sayısı 500 milyonun üzerindeydi.  

Rusya’nın Facebook’u olan VKontakte’yi (2013) henüz 22 yaşındayken St. Petersburg’da kurup büyük başarı elde eden Rus girişimci Pavel Durov, hükümetle ilişkileri bozulup Rusya’yı terk ettikten sonra 2013’de kardeşi Nikolay ile birlikte kurduğu Telegram ile de servetine servet kattı.  Şu anda Dubai’de yaşayan Durov’un, Forbes’a göre serveti 3.8 milyar dolar. 

Rus güvenlik makamları ile Telegram’ın güvenlik şifrelerini paylaşmadığı için dışlanan Durov’un Telegram’ı bugün Rus resmi kurumları tarafından da yaygın olarak kullanılıyor hatta bazı yetkililer WhatsApp’tan kovulan Trump’a “Rus malı Telegram’a gel” çağrısı yapıyor. Oysa Durov, diğer yandan Kremlin'in en büyük muhaliflerinden olan Aleksey Navalnıy'ı da destekleyen ve otoriteye boyun eğmeyen asi bir isim.  

VK (VKontakte) sayesinde ilk “yüz milyon dolarlarını” kazandığı dönemde, St. Petersburg’un ana caddesi olan Nevski’de bulunan ofisinin penceresinden, 5 bin rublelik banknotlardan uçak yapıp kalabalığa savuran “sıra dışı” girişimci ve zengin Durov’un öyküsünü, DW’nin derlediği bir video ile arşivden çıkarıp paylaşıyoruz:

 

 

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya