'Aşı hayat kurtarır'

'Aşı hayat kurtarır'

19 Aralık 2020 Cumartesi  |   Beyaz Önlük

Prof. Dr. Osman Akdemir

Şu anda gündemimizdeki en önemli konu koronavirüs salgını ve aşı. Ne yazık ki, Türkiye'de "aşı tereddüdü" dediğimiz olgu yüzde 33-34 düzeyinde.

Oysa koruyucu hekimliğin en önemli buluşu olan aşı 300 yıldır hayatımızda. Sadece çiçek aşısının bulunmasının tüm dünyada 530 milyon kişiyi ölümden kurtardığı hesaplanıyor.

Tıpkı bugün olduğu gibi geçmişte de farklı hastalıklarla ilgili komplo teorileri yayıldı. Örneğin, çiçek salgınının Amerikan yerlilerini yok etmeye yönelik bir biyolojik silah olduğu, büyük veba salgınının Yahudileri ya da AIDS'in zencilerle eş cinselleri ortadan kaldırmak amacıyla insan eli tarafından üretildiği iddia edildi.

Basında çıkan haberlere ya da Whatsapp gruplarında dolaşan mesajlara bakarak koronavirüs aşısı olmaktan kaçınmak son derece yanlış ve tehlikeli. Eğer bu aşı ortalama bir başarı sağlarsa bile bizi salgının artık son aşamasına getirecek.

Bizler, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir" sözüyle yetiştik. O nedenle hurafelere, komplo teorilerine itibar etmeyelim...

Ayrıntılar videomuzda: