Aşağılık kompleksi kokan bir haber!

Aşağılık kompleksi kokan bir haber!

21 Kasım 2014 Cuma  |   Kötü

Türk basını eskiden beri Türkiye'yi, Türkleri öven haberler yapmaya bayılır..."New York Times Türkiye'ye 3 sayfa ayırdı", "İngiliz Sarayı'nda Türk izleri", "ABD'nin hayran olduğu Türk doktor" ya da "Dünya Türkiye'yi konuşıyor" başlıklı her haberin yeri gazetelerin birinci sayfasında garantidir! Elbette, bu başlıkları atan gazeteciler de abarttıklarını bilirler bilmesine ama bu tür haberlerin "alıcısı" olduğunu, insanların gururunu okşadığını iyi bilirler...

Sabah'taki bir haberi görünce bunları düşündük.

Başlık: Dünya Türklere emanet!

Haberin girişi şöyle:

,
"2015'te G20, B20 ve D8 dönem başkanlığını yürütecek olan Türkiye, küresel kuruluşların vazgeçilmezi oldu. Enerjiden turizme, spordan hukuka uluslararası kuruluşların dümeninde Türk yöneticiler var. Coca-Cola'dan Pfizer'a, dünyaca ünlü markaların ardından uluslararası kuruluşlar da Türk yöneticileri tercih ediyor. Finanstan turizme, hukuktan spora kadar 16 farklı organizasyonun kaptan köşkü Türkler'e emanet edildi."


İyi güzel de Sabah öyle bir tablo çiziyor ki, sanki dünya Türklerden soruluyor!.Mesela G20 ya da D8 örneği verilmiş. Bunlar ülkelerin başkanlığı dönüşümlü olarak üstlendiği kuruluşlar. Yani, siz kolunuzu kıpırdatmasanız bile dönem başkanlığı sırası bir gün size geliyor. Yani ortada bir başarı yok...

Sabah'ın saydığı diğer örgütlere bakalım...WAIPA, AEA, IAEE, ELFA ya da SKAL, hemen hemen çoğumuzun adını ilk kez duyduğu meslek örgütleri. Bu örgütlerin başkanlığı ya da yöneticiliği de sembolik görevler sonuçta. Örneğin Dünya Danıştaylar Birliği'nin başkanı Türk olsa ne olur olmasa ne olur, bundan prestij dışında nasıl bir övgü çıkarılabilir? Ya da Coca Cola tarzı büyük şirketlerin sadece Türk yöneticisi mi var? Saymaya kalksak ve bir liste yapsak herhalde Türkler uluslararası şirketlerin yöneticileri listesinde herhalde en altlarda yer alır.

Gerçi, yine sembolik görevler ama Birleşmiş Milletler'i, NATO'yu ya da IMF'yi Türkler mi yönetiyor?  Bunlar en azından uluslararası kamuoyunun gözü önündeki kuruluşlar ama bunların bile prestij dışında bir anlamı yok.

Kişisel başarıya dayanan ya da sembolik önemi olan görevlere bakıp da "Dünya Türklere emanet" başlığını atmak aşağılık kompleksi değilse nedir?

Böyle bir başlıkla Amerikan, Fransiz ya da Hollanda gazetesinde karşılaşamazsınız çünkü bu tür başlıklar sadece 3. Dünya gazeteciliğinde görülür!..

 

21.11.2014