Arsız hep suçludur

Arsız hep suçludur

5 Şubat 2020 Çarşamba  |   Mentor

Önce hemen yazalım; ırkçılık, etnik kökene dayalı ayrımcılık, şovenist ötekileştiren milliyetçilik, dini inançlara bağlı ayrımcılık veya herhangi bir nedenden ötürü başka bir insanı öteki kabul etmek insan onurunu yaralayan ve her şekilde lanetlenmesi gereken bir davranıştır. 

Hemşehricilik en büyük ırkçılık şekillerinden biridir çünkü kendi şehrinin insanını daha iyi ve daha üstün görür. 

Hemşehricilik mikro milliyetçiliğine bir kaç örnek vereceğim... 

"Allah hiçbir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir! Kötü anne-babadır. Kötü çevredir. Kadıköy'dür. Giydiği sarı-lacivert FB formasıdır. Gittiği Şükrü Saraçoğlu Stadı'dır. Türk futbolunda gelecek vadeden bir çocuğa o kadar küfür ancak sizin gibilere yakışırdı..." 

Hiçbir ayrım yapmadan tüm Kadıköylüleri ve Fenerbahçelileri kötü ilan etmek ırkçılığı en bayağı halidir ve cezasız kalmıştır. 

Bu da Trabzonspor'un resmi açıklamasından; 

"15 Temmuz akşamı, bir takım çevrelerin henüz tankları alkışladığı dakikalarda..."

Net bir şekilde tüm Fenerbahçeliler'in darbeyi alkışladığını iddia etmişler, kişi ayrımı yok, Bağdat Caddesinde sadece Fenerbahçeliler yok, belediye başkanı da Trabzonsporlu'ydu ama tüm Fenerbahçeliler ve Kadıköylüler toptan suçlanmış; çok açık ırkçılık.

Bir de Obi Mikel olayı var...

Medyaya göre Obi Mikel'in ailesi Trabzon'dan ayrılmış ve Mikel de çok mutlu değilmiş. 

Ayrıca yerde yatan Fenerbahçeli oyuncuyu tekmelemesi de medyaya yansıyan görüntülerden. 

Obi Mikel daha önce hakem Mark Clattenburg'un ona "Kes sesini maymun" dediğini iddia etmiş ama ne kulaklıklardaki hakemler ne de sahada başka birisi duymadığı için sahte ırkçılık suçlamasından 3 maç müsabakadan men cezası almış. 

Obi Mikel'e kim ırkçı saldırıda bulunduysa kınıyorum ancak o bile açıklamasına rağmen Emre Belezoğlu'nu işin içine çekmeye çalışmak asıl ırkçılık oluyor. Emre Belezoğlu benim insani ilkelerime, rakibe saygı ve empati kriterlerime uygun biri değil ama adı çıkmış diye her fırsatta Emre'yi karalamaya çalışmak ırkçılığın en bayağı halidir. 

Bu ülkede gerçek ırkçılığa uğrayan Fenerbahçeliler'dir. 

Fetö operasyonu sonrası tüm Fenerbahçeliler kötü olarak damgalanmış, bu hala da devam ediyor. 

12 Mayıs 2012 tarihinde Fenerbahçeli olduğu için bir stat dolusu insan masum olmasına rağmen gaza boğulup öldürülmek istenmiştir. 

Fenerbahçe forması giymek dışında suçu olmayan insanlar katledilmek istenmiştir, failler hala kayıp, bulunamamıştır! 

Irkçılık; 30 milyon taraftarı olan bir kulübe karşı iktidarın açık bir ayrımcılık uygulamasıdır. 

Arsız güçlü olunca haklı suçlu olurmuş...