Armenpress Türkçe yayına başladı

Armenpress Türkçe yayına başladı

27 Temmuz 2021 Salı  |   Günlük

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress, bünyesinde Türkçe haberler ve yayınlar servisi kurduğunu duyurdu...

Hâlihazırda Ermenice, Fransızca, İngilizce, Rusça ve Arapça olmak üzere 5 dilde yayın yapan Armenpress, Türkçe servisi kurmak, yönetmek ve programları hazırlamak üzere gazeteci-yazar Raffi Hermon Araks’ı görevlendirdi. Türkiye basınında ve özellikle iki ülke ve toplum arasında, uluslararası platformlardaki barışçı ve diyalog yanlısı çalışmalarıyla tanınan ve ‘halk diplomatı’ olarak anılan gazeteci-yazar, Türkçe haberler yapacak. Ayrıca serviste dünyanın her yerinden erişilebilecek podcastler ve YouTube’da yayınlanacak görüntülü programlar da hazırlanacak.  

İlki 1 Temmuz 2021 Perşembe günü yayınlanan ‘Raffi Hermon Araks’ın Sohbet Konuşmaları’ adlı podcast’te konuya ilişkin açıklamada bulunan Raffi Hermon Araks şunları söyledi:

"Türkiye’de Ermenistan ve Ermeniler hakkındaki bilgi, haber ve gelişmelerle ilgilenen kitlelere, insanın gözüne bakarmış gibi bir sıcaklık vermeye çalışan, nüktedan, düşünerek eğlendiren, temiz bilgiler sunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda Armenpress bünyesinde hiçbir siyasi veya felsefi görüşün güdümünde olmadan, insan haklarına saygılı, her tür şovenizm ve ırkçılığa karşı, karşısındakine saygılı ve eşitlikçi bir anlayışla programlar yapacağız. Temelde dış haberler, askeri gelişmeler, kültür sanat ve doğa ve ekoloji konularına odaklanacağız. Attığımız bu adımın, Türkiye-Ermenistan ilişkileri için tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi birbirini dinleyerek anlamaya dayalı bir zemin oluşturmasını umut ediyoruz."  

Kimdir? 

Raffi Hermon Araks, Türkiye’de Marmara Ermenice günlük gazetede mesleğe başladı. İlerleyen yıllarda sırasıyla Vatan, Demokrat, Cumhuriyet, Politika, Özgür Gündem, Özgür Bakış, Yeni Gündem, Yeni Aktüel, Agos, Harman, Star gazetesi hafta sonu EK ve T24’te çalıştı. Aynı zamanda Paris’te Dışişleri Bakanlığı, Elysée Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda akredite gazetecilik yaptı. Araks ve arkadaşları Ragıp Zarakolu ve Jean Claude Kebapçıyan, 1994’te başlattıkları ‘Türkiye - Ermenistan Aydın Demokratlar Arası Demokratik Diyalog Hareketi’nin çalışmalarından dolayı, 1998’de Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından ‘halk diplomatı’ olarak anıldılar. Hem Ermenistan hem Türkiye hem de diasporanın barışı ve diyalogu tercih eden gazete ve haber sitelerinde aynı zamanda çalışan gazeteci yazar, bu alanda ilk ve tek gazeteci olma özelliği de taşıyor.

(Basın bülteninden)