Arjantin'de iktidar-medya kavgası

Arjantin'de iktidar-medya kavgası

24 Eylül 2012 Pazartesi  |   Günlük

Arjantin'de hükümet, en büyük muhalif medya gruplarından Clarin'e savaş açtı. Clarin'in 'medyada tekelleşme' yarattığını iddia eden hükümet, gruba 7 Aralık'a kadar elindeki kanalların bir kısmını satması talimatı verdi.

Milliyet'te Övgü Pınar imzasıyla yayınlanan habere göre, Güney Amerika ülkeleri Arjantin ve Ekvador'da yıllardır süren iktidar-medya savaşı, devlet başkanlarının yeni hamleleriyle iyice kızıştı. Medyayla arasında yıllardır kimi zaman sıcak, kimi zaman soğuk savaş yaşanan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner, en büyük muhaliflerinden Clarin yayın grubuna karşı yeni bir savaş açtı. Ülkenin en çok satan gazetesi Clarin'in yanı sıra 240 kablolu yayın, 10 radyo ve 4 TV kanalı bulunan Clarin Grubu'na, 7 Aralık'a kadar kanallarının çoğunu elinden çıkarması talimatı verildi. Hükümet, 2009'da yine Kirchner hükümeti tarafından hazırlanan medya yasasını dayanak göstererek, Clarin grubunun tekelleştiğini ve 7 Aralık'a kadar kanallarını satmazsa bu kanalların açık artırmayla satışa çıkarılacağını duyurdu.

Karşıtları sadece onlar yayınladı

Hükümetin hazırladığı TV reklamlarında, bu sayede Arjantin'deki haber medyasının "çeşitleneceği" ve "demokratikleşeceği" savunuldu. Ancak Clarin grubu da hemen karşıt bir reklam çekerek hükümeti yasa dışı yollarla kanallarına el koymaya çalışmakla suçladı. Clarin, muhalif medyayı susturmak amacıyla hazırlandığını söyledikleri medya yasasına göre bile ellerindeki kanalları satmak için 1 yıl süreleri olması gerektiğini belirtti. Clarin'in reklamında "Hükümet ne yapmaya çalışıyor? Arjantin'de hukukun üstünlüğünü sona erdirmeye mi?" denildi.

 Clarin grubu, hükümetin son hamlesinin, yaklaşık 10 gün önceki hükümet karşıtı gösterileri geniş şekilde yayınlamalarından kaynaklandığını iddia ediyor. Clarin'in internet sitesinde yayımlanan mesajda, "Clarin grubunun hükümete karşı yapılan dev gösterileri yayınlayan neredeyse tek yayın organı olmasından 9 gün sonra hükümet bu hamleyi yaptı. Doğrudan ya da dolaylı olarak hükümete bağlı olan medya organları ise Pembe Ev'den (Arjantin başkanlık sarayı) gelen talimatlar doğrultusunda bu gösterileri ya görmezden gelmeyi ya da küçük görmeyi tercih etti" denildi.

Basın Derneği de tepki gösterdi

Hükümetin yeni manevrasına Amerikalar Arası Basın Derneği de tepki gösterdi. Derneğin yöneticisi Julio Munoz, Arjantin hükümetini eleştirerek "Bu özgürlük ve demokrasi ilkelerine yönelik bir saldırıdır. Bu Hugo Chavez'in Venezuela'da yaptığı gibi hükümeti eleştiren medya organlarını kapatmakla eşdeğerdir" dedi. Kirchner hükümetiyle başta Clarin olmak üzere medya arasındaki savaş, 2008 yılında Clarin ve bazı diğer gazetelerin ülkedeki çiftçi ayaklanmalarına geniş yer vermesiyle başlamıştı.

Geçen aylarda Milliyet'e konuşan Clarin'in internet sitesinin yayın yönetmeni Dario D'Atri, hükümetin bu olaya tepki olarak 2009'da medya yasasını hazırladığını ve tekelleşmeye karşı gibi sunulan yasayla aslında muhalif basına darbe vurmayı amaçladığını söylemişti.

Hükümet, Clarin gazetesine, daha önce de yöneticilerine dava açma ve matbaasına giden yolları kapatma gibi baskı yöntemleri uygulamıştı. Clarin'le hükümet arasındaki çekişmenin zirvesi ise, hükümetin Clarin'in sahibi Ernestina Herrera de Noble'nin darbe döneminde ailelerinden zorla alınan çocukları yasadışı olarak evlat edindiğini iddia etmesiydi.

Etiketler:  Eleştiri Medya