Arena'da tatsız gece

Arena'da tatsız gece

3 Ocak 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray geçen hafta kazandığı Trabzonspor maçında farklı bir format ile sahaya çıkarken, müthiş performans göstermese de kazanmasını bilerek moral depoladı. Takımın oynadığı oyun her hafta daha da oturuyor, sarı-kırmızılılar sistemi oturttu gibi. Öyle ki, böylesine önemli bir deplasmandan üç puan ile dönüldüğünden bu maç takımın zirvedeki yerini sağlamlaştırılması adına bir hayli önem kazanmıştı. Analizime başlamadan önce, talihsiz bir kaza geçiren Omar’ın kısa sürede sağlığına kavuşmasını ve yeşil sahalara dönmesini diliyorum...

Antalyaspor’da Ersun Yanal’ın öğrencileri geçen hafta evinde Hatayspor’dan çok ağır bir yenilgi aldı. Takımın bu psikolojide iken böyle zor bir deplasmandan puan alması tebrik edilesi… Ama Antalyaspor beni oyun olarak hayal kırıklığına uğrattı. Kadro yapılanması olarak birçok Anadolu takımından üstünler, ilk sıraları zorlayacak bir malzeme var iken neden bu denli kapalı bir oyun izledik anlamış değilim. İlk yarı için yazılacak en ufak bir şey yok. Kontra taktiği ile bu deplasmana çıkıldığı çok belli. Takımdaki temel amaç önce gol yemeden maçı ortalamaya çalışmaktı. Bunu, oyun oynayarak da yapabilirlerdi. Sahada çok etkili isimler var: Lukas Podolski, Nuri Şahin, Amilton, Fred ve Gökdeniz Bayraktar. Doğruyu söylemek gerekirse ilk yarının bu kadar tutuk geçmesinde Yanal’ın sisteminin oyuna çok etkisi oldu. Futbolun gerektirdiği şeyleri sahaya yansıtabilselerdi çok daha güzel bir oyun izleyebilirdik. Ben, genel olarak yazılarımda işin eleştiri boyutundan uzak kalmayı istiyorum. Kaderin cilvesi, hemen hemen yazdığım her maçta teknik veya taktikten çok futboldan bağımsız şeyleri karalamak zorunda kalıyorum. Değerlendirilecek, analiz dahi edilecek en ufak ciddi pozisyon yok. Neden hâlâ diğer futbol ülkelerinin arkasındayız, açık değil mi?.. Aslına bakarsak genel olarak tutuk bir maçtı. Bu oyunun üstüne Galatasaray’da olan eksikler de eklenince, ilk yarı için konuşulacak bir şey yok. Taylan Antalyalı ve Sofiane Feghouli’nin olmayışı, sarı-kırmızılıların oyunu ileriye taşıyamamasına ve geçmiş zamanlardan alıştığımız hızlı oyunun oynanmamasına sebep oldu.

Galatasaray yarı boyunca ne çok iyi ne de çok kötüydü. Donk tercihi doğru görünse de Terim bir Taylan’dan aldığı, beklediği verimi alamadı. Zaman zaman beklerin de oyuna katılımı ile birkaç kez kaleye gelen Cimbom, kendisini sonuca götürecek son vuruşları yapamadı. Haftanın bol gollü geçmesi beklenen maçında bu denli tutuk bir yarı izleyince ikinci devrede çok fazla bir şey değişmeyeceğini düşünmedim değil. Antalyaspor’un ne yapacağı az çok belliydi. Galatasaray için belli başlı birkaç dokunuş beklemiştim…. Yazımın bu kısmında bu temel değişiklikler olsa neler olurdu, Galatasaray neyi yapamadı, sizlerle bunları değerlendireceğiz….

Galatasaray için oyunun hızlanması gerekiyordu. Aksi taktirde oyunu açamayacakları çok bariz ortadaydı. Dürüst olmak gerekirse Emre Kılınç-Kerem Aktürkoğlu değişikliği bekledim. Oyunun seyir zevkinin değişmesi açısından bu gerekiyordu. Kenarda Falcao ismini görünce en azından çıkan ismin Oğulcan Çağlayan olacağını düşünürken, durgun olan ikinci bölgede en fazla mücadele eden isim olan Ömer Bayram’ı sahada göremeyince bir hayli şaşırmıştım.

İkinci yarıya maça başladığı gibi başlayan Terim ve öğrencileri, "lider oyuncu" eksikliğini çok hissetti. Topu ileriye taşıyacak, takımı rahatlatacak bir şut dâhi olmadı. Bu tarz tutuk maçlarda, böyle isimlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Maç başında Belhanda’nın kaleye çekmiş olduğu bir şut var sadece. Bu, kapalı oyunda takımın yumuşak karnı. Ersun Yanal, oyunu iyi ya da kötü bir biçimde kapatarak sonuca gitmesini bildi. Gözüme çarpan detaylardan bir tanesi de, geriden oyun kuran isim Marcao iken, bu maçta o görevi Luyindama yapmaya çalışınca, Galatasaray geriden de oyun kuramadı. Hâl böyle iken, Cimbom için puan kaybı kaçınılmaz oldu. Galatasaray, Alanyaspor’un kazandığı haftada yara alırken, bu hafta diğer takımlar düşünüldüğünde sıralama oldukça değişik olacak gibi görünüyor.

Sizce, kalan maçlar nasıl sonuçlanır?.. 

Etiketler:  Futbol