Medyada araştırmadan haberleştirme alışkanlığı

Medyada araştırmadan haberleştirme alışkanlığı

16 Aralık 2021 Perşembe  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, kamuoyunda büyük tartışma yaratan olası olağanüstü hal ilanıyla ilgili haberlerde medyanın yaptığı önemli bir hataya şöyle dikkat çekti:

"İki gündür, siyasi iktidarın ekonomik kriz nedeniyle olağanüstü hal ilan etme planları olup olmadığı tartışılıyor. Televizyonlardaki yorumcuların başlıca konularından biri bu mevzu... 

Birgün gazetesi “Aklınızdan geçirmeyin”, Yeni Çağ da İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Ekonomide OHAL Türkiye’yi batırır” manşetiyle yayımlandı bugün. 

Tamam da siyasi iktidarın olağanüstü hal ilan etmeye hazırlandığına dair bilginin kaynağı ne? İktidar mensuplarından böyle bir açıklama, değerlendirme mi geldi ya da böyle bir hazırlık olduğuna dair bir kulis bilgisi mi çıktı? 

Bildiğim kadarıyla, şu ana kadar siyasi iktidar temsilcilerinden OHAL ilanı olduğu yolunda ne bir açıklama geldi ne de herhangi bir işaret.  Peki, iktidarın OHAL ilan etme planı olduğuna dair tartışmaların kaynağı ne? 

Birinci kaynak, Japonya merkezli yatırım bankası Nomura’nın Türkiye ile ilgili hazırladığı rapor. İkincisi de Prof. Dr. İzzet Özgenç’in Twitter’daki paylaşımı. OHAL hazırlıkları bu iki yayından sonra başladı. 

Japon bankası Nomura’nın raporuyla ilgili haber ilk olarak 13 Aralık’ta saat 15.55’de Sözcü gazetesinin internet sayfasında yayımlandı. Emre Deveci imzasıyla yayımlanan habere göre, bankanın raporunda “AKP'nin 5 adımlı bir plan doğrultusunda hareket ettiği, anketlerde oyu artınca erken seçim çağrısı yapacağı” vurgulanıyordu. Bankanın raporundaki planın beşinci adımı olağanüstü hal ilan edilmesiydi. Sözcü’nün haberinden alıntı yapan internet siteleri, raporun bu tarafını başlıklara çektiler. 

İktidarın OHAL hazırlığıyla ilgili yankı uyandıran asıl gelişme, Prof. Dr. İzzet Özgenç’in 13 Aralık günü saat 15.31’de yaptığı paylaşımdı. Japon bankasının raporuyla hemen aynı anlarda tedavüle çıkan bu paylaşımda Prof. Dr. Özgenç, şu görüşleri dile getiriyordu: 

“Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir.” 

Ceza ve Ceza Muhakemesi öğretim üyesi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Aslî Üyesi Prof. Dr. Özgenç, tamamen kişisel fikri olarak dile getiriyordu OHAL ilanı konusunda."

Yazının devamını okumak için tıklayın