Araba devrilmeden...

Araba devrilmeden...

30 Kasım 2020 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Şimdi bildiklerimizi yazalım... 

-Fenerbahçe çok alternatifli kaliteli bir takım. 

-Beşiktaş finansal sorunlarla boğuşan sıradan kadrosu olan bir takım. 

-3 iç saha maçında 8 puan kaybettik. 

Sadece yukarıda yazdıklarımızdan bile Erol Bulut'un performansının çok kötü olduğunu söyleyebiliriz. 

Pazar akşamı Beşiktaş kazanmadı, Fenerbahçe kaybetti...

Ben gördüklerimi yazayım: Takım koşmuyor, ikili mücadelelerde fiziksel temastan kaçıyorlar, pres yapmıyorlar ve çok top kaybediyorlar. Beşiktaş araya girip sayısız top kesti. 

Yukarıda yazdıklarım takım kalitesi ile falan ilgili değil doğrudan teknik direktör performansı. Takım ne fiziksel olarak ne de mental olarak hazır. 

Gökhan sezona çok iyi başladı ancak her maç geriye gitti ve son 2-3 maçtır takıma büyük zarar veriyor, savunma yok, hücum yok, adamını kaçırıyor. 3 gol yedi sağdan Fenerbahçe. Peki nasıl oynuyor takımda; neden Lemos sağda Serdar stoperde başlamadık? Bildiğiniz gibi Gökhan'ın geçmişten gelen futbolcu ağalığı sabıkası var. Eğer Emre ve özellikle Volkan eski günlerdeki gibi Samandıra'yı çiftliğe döndürdülerse acilen tedbir almak lazım, orayı göremem ama tahmin edebilirim Erol Bulut'un takım üzerinde kontrolü yok görünüyor. 

Gustavo tam bir kesici ama oyun görüşü sıfır ve topu kullanamıyor, oyunun en önemli suçlularından biriydi. Özellikle iç saha maçlarında topla çok oynayıp sonra da gereksiz yan paslara yönelmesi hep yerleşmiş kalabalık defansa hücum etmemize yol açıyor. Deplasman maçlarında bu bir sorun oluşturmuyor ama içerde büyük zafiyet yaratıyor. İç saha maçlarında orada Ozan oynamalı. Çok hızlı oyun kuruyor ve çok uzun mesafeli isabetli pas atabiliyor, ayrıca top sürüp adam eksilterek hızla rakip sahaya gidebiliyor. Siz hiç Gustavo'nun 50 metreye pas attığını veya topla 50 metre top sürüp şut attığını gördünüz mü? Göremezsiniz ama Ozan bunları yapar. 

Gol atan Cisse çıkıyor, Ademi giriyor, niyesini kimse bilmiyor! Ferdi iyi futbolcu ama böyle maçlarda çok top kaybediyor, nitekim girdi ve kaybetti. Bu da zaten tıkanan oyunun daha fazla tıkanmasına neden oluyor. İlk yapılması gereken Gökhan'ı çıkarıp Lemos'u oraya kaydırmak ve onun yerine Serdar'ı alıp Ozan'ı ön liberoya, Gustavo'yu da forvet arkasına koymaktı. Beşiktaş her topa sahip olduğunda hiç rahatsız edilmeden gol attı.  

Hakem gelince... Bence iyi niyetli idi yoksa Larin'i niye atsın ama ikinci golde tehlikeli hareket için uyarmayan, Pelkas'a arkası dönükken oyun kuralları dışında arkasından omuzla atılan darbeyi görmeyen VAR hakem Abdülkadir Bitigen kötü niyetli idi. TFF'de hakim GS etkisindeki hakemlerden biri Bitigen, Ümit Öztürk ve Zorbay Küçük gibi. Bitigen ve Küçük bu maçta VAR'da görev yaptı. 

Şimdi; 

1-Takım kaliteli ama fizik gücü ve saha içi organizasyonu yetersiz. 

2-Forma adaleti sağlanmıyor, teknik ekipte Volkan gibi eski bir futbol ağası olması doğal şüphe yaratıyor. 

3-Erol Bulut sıradan Anadolu takımı hocalığından Fenerbahçe hocalığına yükselememiş. 

Dün akşam sıradan bir maç değildi, o kadro ile Beşiktaş gibi sıradan bir takıma karşı hiçbir şey yapamamak teknik heyetin yetersizliğini gösteriyor. Yetersizlik ise kısa sürede çözülecek bir şey değildir. 

Bilmiyorum ama yol yakınken bunların ciddi ciddi düşünülmesi lazım. 
 

Etiketler:  Futbol