Antrenmanda 'kavga' ve medya

Antrenmanda 'kavga' ve medya

13 Temmuz 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Galatasaray'ın Avusturya'daki kampında futbolcular arasında yaşanan bir gerginlik Türkiye'deki spor medyasının nasıl yerlerde süründüğünün çarpıcı bir örneği oldu. 

Antrenmanlarda hatta maçlarda aynı takım oyuncular arasında kavgaya varan tartışmalar yaşanması dünyanın en çok izlenen spor dalı olan futbol da zaman zaman görülse de hangi ülke, hangi takım ya da hangi futbolcu olursa olsun her zaman haber değeri taşıyan olaylar. 

Bizim konumuz Galatasaray veya başka bir takım değil, yaşananlara medyanın gösterdiği tepki. 

İlginç bir şekilde, kampta yaşanan gerginlik kamuoyuna oradaki spor muhabirleri tarafından değil o sırada Türkiye'de bulunan gazeteci Mustafa Çevik tarafından duyuruldu. 

Çevik Twitter hesabından yaptığı ilk paylaşımda, “Avusturya’nın Graz kentine bağlı Bad Waltersdorf kasabasında Galatasaray kampını takip eden sözde gazeteciler kampta yaşananı 10 dakika içinde yazmazsanız ben yazacağım. Ve sizi ülkeye tek tek ifşa edeceğim…” dedi.

Çağrısına karşılık alamayan Çevik daha sonra şu paylaşımlarda bulundu: 

-Sizi son kez uyarıyorum! Bugün Galatasaray idmanında ne oldu? Bunu yazmazsanız ben yazacağım. Size bugün o haberi yaptırmayanlar yarın size her şeyi yaptıracak demektir. Ve siz ömrünüz boyunca hep bu soruyla karşılaşacaksınız! "O haberi ne karşılığında yapmadınız."  

-Avusturya’da devam eden Galatasaray kampında Kerem Aktürkoğlu İle Van Aanholt kavga ediyor, antrenman basına açık ve kampı takip eden spor medyası haberi yapmıyor, olayı gizliyor. Siz o kampa amigo mu yoksa gazeteci mi yolladınız?  

-Bugün o görüntüleri yayınlamaz iseniz yarın Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, diğer takımların antrenmanında gerginlik olursa son dakika haberi girerseniz sizin inandırıcılığınız kalmaz. Bir medya kuruluşunun görevi bir medya mensubunun görevi haber paylaşmaktır, haber saklamak değil  

-Avusturya’nın Graz kentinde çalışmalarına devam eden Galatasaray’ın sabah yaptığı ve basına açık olan antrenmanında Hollandalı Van Aanholt ile Kerem Aktürkoğlu tekme tokat kavga ediyor, ikiliyi zor ayırıyorlar .Bunu aradan saatler geçmesine rağmen kimse yazmıyor, yazamıyor  

-2020 km uzaktaki evimin balkonundan ben yazıyorum. Basına açık olan idmanda olayı gören, çeken spor medyasından kimse olayı paylaşmıyor. Bugün spor medyasının bittiği gündür…  

-Sizi çalıştığınız kurumlar Galatasaray yöneticisi Erden Timur İle kampta kahve içmeye mi yolladı? O kahveyi içer yönetici ile yemek yersen Kerem Aktürkoğlu İle Van Aanholt kavgasını da yazamazsın, basına açık olan idmanda 3 maymunu oynamak zorunda kalırsın Kutlu Akpınar (Bein Sport) Kadir Çetinçalı-Süleyman Rodop (Ajans 1905) Emre Gönlüşen (TRT Spor), Murat Akbaş (Fanatik gazetesi), Serhan Türk (Demirören Haber Ajansı) oradaydılar. Ben yazana kadar haberi yazmadılar, Ben yazdıktan sonra Kerem-Van Aaholt kavgasını kesip paylaştılar.

Olayın gelişimi böyle, DHA'nın konuyu haberleştirmesiyle Çevik'in yazdıklarının büyük ölçüde doğru olduğu ortaya çıktı. 

Bütün bunların üstüne tüy diken ise, profilinde “gazeteci” yazan bir hesabın yaptığı şu paylaşım oldu: 

“Sabahki antrenmanda Aanholt ve Kerem arasında gerçekleşen gerginlik sadece "sözlü" olarak gerçekleşti. Tekme, tokatlık bir olay DEĞİL. Her takım içerisinde olan şeyler bunlar. Büyütmemek gerek.”

Düşünün bir Türk takımının yurt dışındaki kampında muhabirlerin gözleri önünde bir tartışma yaşanıyor ama hiçbiri yazmıyor, yazmaya cesaret edemiyor, deve kuşu gibi başını kuma gömüyor, kamuoyu o sırada orada bile olmayan, evinin balkonunda oturan birinden olayı öğreniyor. Ortaya çıkınca da bir "gazeteci" militanca "büyütülecek bir şey değil" yazabiliyor.

Siz görevinizi yapın, ne olmuşsa yorumsuz yazın, büyütülecek bir şey olup olmadığına bırakın spor kamuoyu karar versin.

Tüm bunlar gerçekten ibretlik, Türk spor medyasının tarihine geçecek utanç verici garip olaylar.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/amigo-muhabirler-51900

Etiketler:  Futbol