'Anne lütfen ölme'

'Anne lütfen ölme'

14 Şubat 2020 Cuma  |   Günlük

Keşke annemin öldürülmesine tanık olmasaydık; çok zor bir durum. Sürekli ‘o an’ aklıma geliyor.”  

Baba Anneyi Öldürdüğünde, Dr. Gamze Erükçü Akbaş’ın Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kadın cinayetleri sonrasında geride kalan çocuklarla yaptığı derinlemesine görüşmeleri kapsıyor. Kitapta, öldürülen 10 kadının ve geride kalan kırk yedi çocuğun öyküsünü okuyacaksınız. 

Aile içi şiddete ve annelerinin babaları tarafından öldürülmesine tanık olmuş çocukların trajedileri Türkiye’de ailenin iç yüzü ve kadına yönelik şiddete ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Baba Anneyi Öldürdüğünde, tüm Türkiye’ye kadınların öldürülmemeleri ne için ne yapılabilirdi, çocuklar için ne yapılabilir sorusunu sordurtacak güçte bir kitap. 

Dr. Gamze Erükçü Akbaş’ın uzun ve sancılı bir alan çalışmasından süzerek ortaya çıkardığı tabloyu Türkiye uzun yıllar boyu konuşacak. 

Yazar hakkında 

Dr. Gamze Erükçü Akbaş, 1987 İstanbul, Şişli doğumlu. 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Hizmet Anabilim Dalı’ndan 2013 yılında yüksek lisans, 2018 yılında doktora derecesi aldı. 2011 yılından bu yana, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde kadın ve çocuk refahı alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

(Doğan Kitap tanıtım bülteninden)