Andrey Saharov Ödülü Navalnıy'a

Andrey Saharov Ödülü Navalnıy'a

17 Aralık 2021 Cuma  |   Günlük

Avrupa Parlamentosu, Andrey Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü bu yıl Rus muhalif Aleksey Navalnıy'a verdi. Hapisteki siyasetçi adına ödülü kızı Darya Navalynaya aldı. Darya Navalnaya daha önce yine babası adına Cenevre Forumu İnsan Hakları Ödülü'nü almıştı. 

Strasburg'da düzenlenen törende bir konuşma yapan Navalnaya, "Vladimir Putin ve Aleksandr Lukaşenko'yla arasını bozmak istemeyen Avrupalı pragmatik siyasetçileri" eleştirdi. 

Navalnaya konuşmasında "Aleksey Navalnıy nerede? Belaruslu muhalifler nerede? Hepsi hapiste. Peki insan hakları için mücadele eden bu kişileri esaretten kurtarmak neden bu kadar zor?" diye sordu ve soruya "Avrupalı siyasetçiler pragmatik davrandığı için," yanıtını verdi. 

Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, her yıl 10 Aralık tarihine yakın bir zamanda verilen bir insan hakları ödülü. Sovyet bilim insanı ve 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov'un adını taşıyan ödül 1988'de Avrupa Parlamentosu tarafından hayatını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere verilmek için kuruldu. 

Ödüle geçtiğimiz yıl Lukaşenko'yu istifaya zorlamak için sokak eylemleri organize eden "Belarus demokrasi hareketi" layık görülmüştü.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya