Anadolu kulüpleri için tehlike çanları

Anadolu kulüpleri için tehlike çanları

6 Şubat 2020 Perşembe  |   Mentor

FIFPro, yani Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği (UPFB) tüm futbolculara hitaben bir bildiri yayınladı ve Türkiye'ye giderken çok dikkatli olmalarını istedi. 

Ayrıca  UPFB TFF'yi işbirliği yapmamakla suçladı. 

Açıklamada yer alan bilgilerden kısaca bahsetmek istiyorum. 

- UPFB futbolcuları Kardemir Karabükspor, Bursaspor, MKE Ankaragücü, Antalyaspor, Eskisehirspor, Elazığspor ve Kayserispor kulüplerine transfer olurken özellikle çok dikkatli olmalarını söylüyor. (Hatta bu takımlara gitmeyin diyor da, açık açık yazamamış) 

- FIFA uzlaşma kurulunda yer alan tüm dosyaların % 15'i Süper Lig kulüplerine ilişkin şikayetlerden oluşuyormuş. 

- Ayrıca UPFB'nin Türkiye'de konuştuğu futbolcular, bırakın düzenli ödeme almayı, daha kontratın ilk ayında ödeme alamadıklarını söylüyorlarmış. 

- Türk kulüpleri sözleşmeye yazılmadıkça prim ödemedikleri gibi ödemişlerse bile bunu FIFA uzlaşmazlık kurulunda inkar edip düzenli ücret ödemesi olduğunu söylüyorlarmış (Bu kadar bayağılaşmış bir kurumsal kültüre sahip yalanın sistem olduğu bir organizasyonun dürüst olduğuna inanmak ne kadar mümkün acaba! Bu adamlar kul hakkı yiyor, her şeyi kolayca yaparlar) 

- Avrupa'da oyuncu ödemeleri konusunda en berbat lig Süper Lig'miş. 

- Ayrıca TFF oyuncuları korumaya yönelik yeni sözleşme standardı konusunda UEFA uyarısına rağmen ayak diretiyormuş. 

FIFPro çok etkin bir kurum, TFF'yi taraflı olmakla suçlayan AİHM kararının üstüne bu açıklama geldi. Düşünün, Türk futbolu hızla yok oluşa gidiyor. 

Bir de bunun üzerine "siyasi" müdahaleleri eklerseniz Türk Milli Takımının 2020'ye gitmesi oldukça zor görünüyor. 

Bunun en büyük sorumlusu Ali Koç'un "Hep beraber kurtulalım" önerisine düşmanlıkla karşılık veren Galatasaray ve artık bakan ve milletvekillerinin yedek kulübesinde taktik verdiği Trabzonspor; kendi çıkarları için Türk futbolunu ölüme sürüklüyorlar. 

Fenerbahçe'nin tuzu kuru, ne siyasi müdahalenin parçası ne devlet yardımı alıyor, üstelik mali olarak da her geçen gün iyiye gidiyor. Fenerbahçe kendini kurtarır ama diğer Anadolu takımları için cehennem ateşi yanıyor ve onları bu ateşin içinde yanmalarına göz göre göre izin veren söz konusu iki kulüp. 

Anadolu takımları sonrasında da Türk futbolu yok oluyor. Fenerbahçe yok olmaz elbette, Türkiye liginin yok olması Fenerbahçe'yi de etkiler ama iş sadece herkesin kendi kaynaklarına kalırsa her yıl şampiyon olur. Portekiz Ligine döneriz, Anadolu kulüpleri yok olur. 

Ayrıca dünyaca tanınan bir basketbol markası var, onunla idare edip tekrar ayağa kalkması mümkün olur. Futbol ilgiyi kaybetse bile taraftar tabanını koruyup motive edecek bir organizasyonu olur ve kendini geleceğe taşıyabilir. 

Çok açık ve iddialı konuşuyorum; Eğer işin içine devlet girmesin, Fenerbahçe'nin geliri en yakın rakibinin iki katı olur. 

Şimdi Trabzonspor ve Galatasaray güya Fenerbahçe'ye saldırıyorlar ama asıl hırpalanan Anadolu kulüpleri. Bu iş böyle giderse Kardemir Karabükspor, Bursaspor, MKE Ankaragücü, Antalyaspor, Eskisehirspor, Elazigspor, Kayserispor'un yanına onlarcası gelecek. 

Özellikle Anadolu kulüpleri ekmek yedikleri kap boşaltılırken seyretmekle yetiniyorlar, oysa tek çareleri var Ali Koç'un "ortak değer" çağrısına karşılık verip hep beraber kurtulmaları. 

Suskunlukları sonları olacak.


https://www.fifpro.org/en/rights/warning-on-turkish-football-clubs