Amokaçi golü attı Türk futbolu şaha kalktı

Amokaçi golü attı Türk futbolu şaha kalktı

25 Haziran 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Zeka insana mahsustur der ve buna da inanırız ya. 

Domuz öllümüzün goca körü.*

İhtiyaçlarını, insanlar engel olmadığı sürece bire bir karşılayan, mutlaka karşılayan, otlar ağaçlar, böcekler hayvanlar zekasız da, arzularını ihtiyaç zannetmekten muzdarip insanlar mı zeki? 

Tarihi devirler diyebileceğimiz milyon yıllık insanlık geçmişinde yaptığımız ahmaklıkları sıralasak sadece yazı ile olması kaydı ile dünya çevresinde birkaç yüz tur atmak olası iken, insanı tabiatın zeki canlısı olarak zan ve ilân etmek ancak ve yalnız tabiat karşısındaki kompleksimizle izah edilebilir ancak. 

Bir yunus gibi yüzemez, bir kuğu gibi süzülemez, kartal gibi, serçe gibi uçamaz, kırlangıç gibi değip suya yükselemezken neyin, nasıl zekisiyiz a mübarekler. 

Badem, erik, kiraz gibi çiçeklenebilir mi insan, ya zeytin, defne gibi karşılıksız bire bin verirken tarihe de tanıklık edebilir mi?

Tarihe sanık olarak yazılması gereken tek canlı türü değil miyiz biz?

Gelişme adına bir yandan tabiatı tahrip ederken bir yandan da kendi türünü bile kitleler halinde binlerce, milyonlarcasını kılıçtan geçiren bomba yağmuruna tutan ve atom bombası yapıp da pervasızca kullanan canlılar olan bizler mi zekiyiz? 

Zeki olmak buysa yerin dibine batsın. 

Aslında olmasaydı/icat etmeseydik hiçbir şey kaybetmeyeceğimiz gibi belki de çok daha rahat ve huzurlu olacağımız icatlar mı zeki oluşumuzun kanıtları?

Uçak icat etmeseydik, neyimiz eksik kalacaktı mesela, Paris’e, Tayland’a mı gidemeyecektiniz? İyi de Paris ne ki bir Türk, bir Elen, Kürt, İspanyol, Japon için? 

Fransız’a ne anlatır ki Samanbahça, Mardin, ya çekik gözleri ile bir Japon ne hissedebilir Mağusa, Baf kapısında, Sirkeci Garında? 

Bodruma gidersiniz, gitmeyin diyen yok ama, rica etseniz Girne ara sokaklarındaki lahmacuncular da 90 TL'ye kazıklayabilir size lahmacunu. 

Zeki olmak nedir ey insan düşün derim sana. 

İhtiyacın olmayan ve fakat onsuz asla yaşayamayacağını sandırıldığın akıllı telefonların her yeni modeline 5000 TL verip de sevindirik olacak kadar aptallaştırılmak mı zeki olmak?

Ölümüne tuttuğunuz takımın x  ya da y şirketi reklamlı formasına şu kadar lira ödeyip de, şirketin yürüyen ve konuşan reklam panosuna dönüşmekten murabba olmak mı zeka pırıltılarınız? 

Siz çok yaşayın zekanızla.

Ve gol ve gol ve gol ağlamak istiyorum sayın seyirciler, AMOKAÇİ (AMOKACHİ) GOLÜ ATTI TÜRK FUTBOLU ŞAHA KALKTI.

*Kıbrıs ağzında elinin körü