Almanlara 'gegenpress'

Almanlara 'gegenpress'

8 Ekim 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

A Milli takımımız, Uluslar Ligi’nde oynayacağı Rusya maçından önce çarşamba akşamı çok ciddi bir sınav için Almanya’nın konuğu oldu.

Her ne kadar hazırlık maçı olsa da şans bulamayan oyuncularımız performansını görmek Şenol Güneş için çok ciddi bir fırsattı; farklı bir oyun sistemi ve kadro ile maça başlaması açıkçası beni memnun etti. Uluslar Ligi’nde oynadığı iki maçta sadece bir puan alan Millilerimiz, oynanan oyuna bakılmaksızın eğer iddiasını devam ettirmek istiyor ise önündeki maçı mutlak suretle kazanmak zorunda. 

Milli takımımız maça oldukça hırslı, istekli başladı. Pozisyon üretkenliği anlamında sıkıntı yaşamış olsak da, sahadaki herkes giydiği formanın bilincinde idi. Oynadığımız maçın puan açısından bir ciddiyeti olmadığından takımımız psikolojik olarak daha rahat bir şekilde sahada olunca oyunun üçüncü bölgesinde yapılan pres ile Panzerlere adeta nefes aldırmadık. Sahaya çıkan kadroyu farklı bir hücum varyasyonu ile sahadaydı. Özellikle sağ kanatta maça başlayan Efecan Karaca’nın göstermiş olduğu etkili performans takdir edilesi. Yarı boyunca Panzerlerin olağan oyununa müsaade etmedik. Her ne kadar, Almanlar maça bize nazaran daha rotasyonlu bir kadro ile başlamış olsa da orta sahada yaptığımız "gegenpress" (karşı pres-daha çok Alman futbol adamı Jürgen Klopp'la anılan taktik) ile fazla pozisyon vermedik. Maça çok hızlı başladığımızdan, yarının sonlarına doğru fiziksel olarak yaşadığımız çöküş, oyunun kontrolünü kaybetmemize, son dakikalarda yarı sahamıza çekilmemize sebep olurken, yapmış olduğumuz basit bir hata ile soyunma odasına yenik girdik. Futbolun içinde bunlar var, kaliteli ayaklara engel olamıyorsanız, hata yapmayacak kadar disiplinli oynamak zorundasınız. Genel anlamda ilk devrede  sahanın içinde daha fazla görünen bir Türkiye vardı. Hazırlık maçında önemli olan şey budur. 

İkinci yarıya takımımız Cengiz-Emre Dorukhan-Yusuf değişiklikleri ile başlarken oyunu biraz yavaşlatarak hızlı kontralar ile fırsat bulmaya çalıştı. Maçın hemen başında Ozan Tufan’ın mükemmel golü ile eşitliği sağlamamız takımın maça iştahla asılmasına sebep oldu. Panzerlerin yapmış olduğu değişiklikler ile takım boyunu kısaltmış olması kanatları daha hızlı kullanmasına sebep olurken, geri dönüşlerde yaşadığımız sıkıntılar maç boyu bize pahalıya patladı. Maçın içinde dikkatimi çeken tek şey, Şenol Güneş’in bize alıştırmış olduğu oyun stilinden biraz uzaklaşmış gibiydik. İkinci yarıda çok fazla pozisyon veriyoruz. Pozisyona girme, sonuçlandırma konusunda sorunumuz yok. Şenol Hoca, önümüzdeki maçlarda ideal stoper hattından şaşmamalı. 

Anlaşılan o ki, Merih- Kaan ikilisi birbirini çok tanımıyor. Alışılagelmiş stoper hattımız ile her şeyin daha iyi olacağını düşünüyorum. Oynanan oyun bana ilerisi için umut verdi diyebilirim. Hamle oyuncularımız, dün akşam ilk defa sahada gördüğümüz isimler bizi kurtaracak. Maç içinde birçok kez geriye düşmemize rağmen, takım maçtan kopmadan oynuyor. Macaristan maçında üçüncü bölgede yaşadığımız sıkıntılardan kurtulmuş gibiydik. Bu maç bana biraz Abdullah Avcı döneminde oynadığımız Portekiz maçını hatırlattı. Sahada her top için ölümüne savaşan, millilerimiz eminim ki, herkesi memnun etti. Bana soracak olursanız, önümüzdeki maçtan galibiyet ile ayrılacağız.

Birçok kişi tarafından pek bilinmeyen Kenan Karaman benim için maçın adamı…. Oynadığı her maçta fark yaratıyor. Oyuna girdiği andan itibaren her pozisyonun içinde olmaya çalışıyor. Fatih Terim ve diğer teknik adamlarımız tarafından yanlış mevkide oynatılan genç yıldız, doğru sistemle, doğru oyunda çok daha farklı işlere imza atacaktır. Takımımız doğru yolda, kimse endişe etmesin. Dün akşam herkes elinden gelenin en iyisini verdi. Halkımız ve biz spor severler için önemli olan tek şey mücadeledir. Karşımızdaki takım, hafife alınacak bir takım değil. Oynamış olduğu her turnuvada finalist olarak gösterilen ve birçok kez farklı kategorilerde şampiyon olmuş bir takımdan bahsediyoruz.

Takımımız için konuşulacak çok şey var. Şenol Hoca’nın seçmiş olduğu kadro oyun disiplininden kopmamamıza sebep oldu. Bunun için kendisini ayrıca tebrik etmek istiyorum. Takımı maça çok iyi hazırlamış. Bana soracak olursanız kanatta tercih edilen Efecan Karaca ismi takımı ateşleyen ayrı bir etkendi. Güneş’in istemiş olduğu pres futboluna sonuna kadar uyan Efecan, herkese neden Milli takımda olduğunu gösterdi. Performansını böyle devam ettirir ise adından çok söz ettirecek. Önümüzde ise çok zorlu iki maç var. Sizce A milli takımımız iki maçta neler yapacak?..

Etiketler:  Futbol