Ali Koç Fenerbahçe'yi anlayamamış

Ali Koç Fenerbahçe'yi anlayamamış

22 Mart 2021 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Yazıp yazıp siliyorum çünkü yüreğim yüklü, kızgın ve yorgunum; başarısızlığın değil aldatılmış olmanın yükü ağır geliyor... 

Şeffaflık, iletişim, liyakat sözü vermiş bir başkan adayına güvenmiş desteklemiştim, meğer hepsi yalanmış, sadece iktidarı ele geçirmek için kullanılan içi boş vaatlermiş. 

Emre ve Volkan gibi geçmişleri hizip, adam kayırma, saldırganlık, kavga ve çekişme ile dolu iki adamı, üstelik hiçbir başarıları ve eğitimleri olmadığı halde futbolun başına getirdin. Olmayacağını daha geçen yıl söyledim, anlatmaya çalıştım, benim gibi birçok Fenerbahçeli bunu yaptı ama sen çoktan Aziz Yıldırım'ın veliahdı olmuştun, onun halefi ve kopyasıydın. Sonuçta taraftarız, iyi olmayacağı çok açık olan bu beceriksiz macerayı belki bir mucize olur diye destekledik. Kimseyi dinlemedin, bildiğini okudun ve olan oldu. 1 yıl öncesinden gördüğümüz şey maalesef gerçek oldu. 

Fenerbahçe çiftlikti sen geliştirdin endüstriyel çiftlik haline getirdin, şimdi eskiden daha kötü durumdayız. Eskiden hiç olmazsa UEFA'ya katılıyorduk, sen onu da beceremiyorsun. 

Beşiktaş maçına işte böyle bir yönetim beceriksizliği ile kurulmuş teknik ekiple çıktık, üstelik o kadar bencil, o kadar egosu şişik o kadar kendine dönük bir yönetim ki, hatasını anlamaktan da aciz. 

Elbette maçtan bir şey beklemek doğru değildi çünkü takımın başında zavallı, ezik futbolcularının kariyeri ve başarısından korkan, onları yönetmek yerine kendi durumunu idare edip tazminat kovalayan bir teknik direktör vardı. 

Ozan'ı Covid dönüşü ısrarla oynattı, güçsüz ve yorgun olan futbolcu öz güvenini kaybetti ve yedek kaldı. Taraftarın önüne atıldı, oysa pazar akşamı oyuna girdikten sonra Beşiktaş orta sahasını sildi, süpürdü. 

Caner kendini takımın sahibi ve kurtarıcısı sanıyor çok uzun zamandır, oyundaki kontrolünü ve disiplini kaybetti. Ayağına aldığı topları rastgele amaçsız, ya tutarsa diye şişiriyor, attığı topların neredeyse tamamı rakibe. Hücuma çıkarken baskın hücum yiyorsun, takımın öz güveni ve ritmi bozuluyor. 

Nesin sen Caner, futbol tanrısı falan mı sanıyorsun kendini? Ya seni oynatan hocaya ne demeli, bu kadar açık ve net bir kusuru göremeyen bir teknik direktör ve onu takımın başında tutan aciz bir yönetim. 

Bir de Gustavo var, adam futbolu öldürmek için doğmuş, topu alıyor, eveliyor, geveliyor, bakınıyor ve sonunda geri pas atıyor. Ne çevre kontrolü var ne oyun görüşü var ne sürat var ne de topu oyuna organize şekilde sokmak var. O oynadığında top defanstan orta sahaya geçmiyor, Fenerbahçe'nin oyunu kilitleniyor ve rakip baskı için zaman buluyor. Topu rakip alana geçiremediğin için kendi alanında hapsoluyorsun ve bu durum hücum etkinliğini öldürüyor. Sosa kenarda. Bu takım MHY ve Sosa ile daha organize ve daha etkili, Gustavo ilk 11 oynamaz. 

İrfan Can ve Mesut oynayacak kondisyon ve maç ritmine sahip değil ama ikisini de oynattı. Mesut sakatlandı bir iki maç daha oynarsa İrfan Can da Ozan gibi haksız yere küfür yemeye başlayacak. Takımın hocası bu oyuncuların kariyeri altında eziliyor, düşünemiyor, ne olursa olsun onları oynatmaya çalışıyor ve sonuç ortada. 

Samatta; kim aldı bilmiyorum ama alan kimse çok normal bir transfer değil çünkü çalımı hiç yok, ikili mücadelelerde kazanma sayısı neredeyse sıfır, hava topu hakimiyeti yok ve karar verip uygulamada çok yavaş. 

Fenerbahçe maçlarının % 90'ını rakip sahada ve ceza sahasında kalabalık defansa karşı oynayan bir takım, böyle bir takıma böyle bir santrafor alınır mı?! Birebirde adam eksilten, yaratıcı ve çabuk bir santrafor almalıydın. Ne dediğimi açıklayayım: Aboubakar topu nerede alırsa alsın kaleye sürüyor, ayağına hakim ve rakip defansı yatırıp isabetli şut atıyor. Ortadan şutu var, kafa vuruşları var, kenardan kaleye yönelip defansı çalımladıktan sonra kaleye net şut atıyor. Samatta'yı bir kere çaprazdan rakip defansı çalımlayıp üst köşeye vururken gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü adam geçemiyor. 

Yani Samatta transferi azıcık şaibeli, hiç alınmaması gereken bir santrafor. 

Takımın net santrafor eksiği var ve devre arası Mesut Özil'i transfer ettik. Ben Mesut transferinin çok ötesinde bir şov transferi olduğunu düşünüyorum, çok da iyi yaptık. Birçok uluslararası medya kuruluşu onun sayesinde Fenerbahçe'yi takip ediyor ama 3 santrafor alıp hala santraforsuz oynamak hem yönetim hem de teknik adam beceriksizliği değilse nedir, üstelik bu açığı devre arasında kapatamamış olmak? 

Her şey sabitken sadece Aboubakar bizde olsa Beşiktaş'ın yerine biz lider olurduk yazacağım ama Aboubakar bizde olsa yedek kalıp yerine Cisse'nin oynayacağından neredeyse eminim. 

Erol Bulut, Emre Belözoğlu ve Volkan Demirel seçimleri Tüpraş'ın başına Opet'te çalışan pompacıyı getirmekle eş değer kararlar. 

Anlaşılan o ki Ali Koç Fenerbahçe'yi anlayamamış. 

Ali Koç'un suçu, Ali Koç'un yalanları, Ali Koç'un beceriksizliği, gerisi boş laf...

Etiketler:  Futbol