'Akaryakıtta büyük indirim' müjdesi!

'Akaryakıtta büyük indirim' müjdesi!

29 Kasım 2014 Cumartesi  |   Kötü

Malum, uluslararası alanda petrol fiyatları uzun süredir düşme eğiliminde. Doğal olarak, sıradan vatandaşı asıl ilgilendiren düşüşün cüzdanlarına nasıl yansıyacağı. Dünya Gazetesi'ndeki "Akaryakıtta büyük indirim" başlığını görünce insanın aklına hemen bu konu geliyor.

Haberi okuyoruz:

"Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüş yurtiçinde akaryakıt fiyatlarında indirimi beraberinde getirdi. Benzin ve motorinde bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere indirime gidildi. 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 13 kuruş düşerken, motorinin litresi 15 kuruş ucuzladı."

Peki, yeni fiyatlar nasıl olmuş?

"Bu indirimden sonra İstanbul ve Ankara'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 4.59 TL'den 4.46 TL seviyelerine düştü. Motorin ise, İstanbul'da 4.09 TL seviyelerinden 3.94 TL seviyelerine gerilerken, Ankara'da 4.12 seviyelerinden 3,97 TL seviyelerinde indi."

Yani, Dünya'nın "büyük indirim" dediği litrede 13 kuruşmuş!

Kaba bir hesap yapalım:

Varsayalım ayda ortalama 100 litre benzin alan bir araç sahibi var. Son indirimden sonra bu araç sahibinin cebinde kalacak para 13 lira. Ya ödeyeceği miktar? 446 lira!

Yani cebinden 446 lira çıkacak biri için 13 lira az ödemek "büyük indirim"e mi girer?

Petrol fiyatlarının haziran ayından bu yana 115 dolardan 71 dolara düştüğünü, yani yüzde 30 civarında azaldığını,  Türkiye'de akaryakıttaki indirimin ise yüzde yüzde 10 dolayında kaldığını ekleyelim.

Azalma var mı?

Var?

Bu büyük oranda bir azalma mı?

Hayır!

Yani Dünya'nın başlığı abartılı!

 

29.11.2014