Ahmet Şık-Aykut Küçükkaya polemiği

Ahmet Şık-Aykut Küçükkaya polemiği

5 Haziran 2022 Pazar  |   Günlük

Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya, Halk TV'nin basılı yayının başına getirilmesi nedeniyle TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın gösterdiği tepkiye yanıt verdi. 

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, “Yeni dönemin medyasını inşa ediyoruz” diyerek duyurduğu basılı gazete “Halk”ın genel yayın yönetmeninin, eski Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Küçükkaya olacağını açıklamıştı. 

Halk TV'nin basılı yayının başına Küçükkaya'nın getirilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Şık ise, "Cumhuriyet gazetesine yönelik kumpasta Alev Coşkun’la birlikte Sarayın yalancı muhbiri, savcının yalancı tanığı olup iş arkadaşlarını koltuk sevdası uğruna hapse gönderen Aykut Küçükkaya mı İpekçi, Emeç, Mumcu’nun ruhunun taşıyıcısı olacak?" demişti.

Küçükkaya, TİP milletvekilinin paylaşımına sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Tweetinde “Değerli kamuoyuna… Belgeler, gerçeği ortaya koymak içindir, yalanları çürütür!.. 28 yıllık meslek hayatımda sadece gerçeklerin peşinden koştum…” diyen Aykut Küçükkaya şunları yazdı: 

Değerli kamuoyuna… 

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Türk basın dünyasına yeni soluk getirecek günlük basılı gazeteyi bana emanet ettiğini dün açıkladı. Bu görevi büyük bir onurla, gururla yürüteceğim… 

Mahiroğlu’nun açıklamasının ardından yıllardır yalan ve çamur çukurunda debelenen bir isim beni yine hedef aldı… Bugüne kadar kendisine hiç yanıt vermedim… Yanıt vermememin gerekçesi, “28 yıl emek verdiğim Cumhuriyet’teki tüm çalışma arkadaşlarımın çıplak gerçeği” bilmesiydi… Ancak 6 ay önce Cumhuriyet’ten istifa ettim… Ve artık yeni bir yola çıkıyorum… Bu yola çıkarken kimsenin 28 yıllık meslek hayatımı lekelemesine izin vermem… 

AKP’nin, Saray’ın Cumhuriyet’e yönelik operasyonu Ekim 2016’da yapılmış, Cumhuriyetçiler o tarihte gözaltına alınarak tutuklanmıştı. O dönem Cumhuriyetçileri savunan avukatlardan dosyadaki belgeyi istemiştim, tüm kamuoyuyla bu belgeyi paylaşıyorum… Benim Cumhuriyet çalışanı olarak ifadeye çağrılmam 2 Ocak 2017 tarihidir. Ben ne kadar büyük bir adamım ki geçmişe zaman yolculuğu yaparak 2-3 ay önce gözaltına alınan, tutuklanan Cumhuriyetçileri hapse attırmışım!.. 

Bir siyasi parti liderini mezhebiyle gündeme getiren kişi yalanıyla yalnızlaşmaya mahkumdur!..

(Medyaradar)