'Ahlak pusulası' Tutu hayatını kaybetti

'Ahlak pusulası' Tutu hayatını kaybetti

27 Aralık 2021 Pazartesi  |   Günlük

Güney Afrika'da ırk ayrımcılığı rejiminin (apartheid) sona ermesinde önemli rol oynayan Nobel barış ödüllü başpiskopos Desmond Tutu 90 yaşında hayatını kaybetti. 

Tutu Güney Afrika'nın en tanınmış isimlerinden biriydi. 

Din adamı, Güney Afrika'da 1948'den 1990'ların başlarına kadar devam eden siyahlara karşı ayrımcılık rejiminin son bulması için en ön saflarda mücadele eden liderlerden biriydi. 

Irkçı apartheid rejiminin son bulması için verdiği mücadeleden ötürü 1984'te Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü. 

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphos başsağlığı mesajında "özgürleştirilmiş bir Güney Afrika'nın miras bırakılmasına" yardım eden Tutu'nun "simgesel bir ruhani lider, apartheid karşıtı bir aktivist ve insan hakları savunucusu" olduğunu belirtti. 

Tutu'ya 1990'lar sonunda prostat kanseri teşhisi konmuş, son yıllarda tedavisiyle bağlantılı enfeksiyonlar nedeniyle birkaç kez hastaneye kaldırılmıştı. 

Tutu Cape Town'da hayatını kaybetti. 

1960'ta rahip olarak atanan Tutu, 1986'da Cape Town'un ilk siyah başpiskoposu olmuştu. 

Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela 1994'te cumhurbaşkanı olduktan sonra Tutu'yu apartheid döneminde işlenen ırkçı suçları araştırmak üzere Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu'nun başkanlığına atamıştı. 

Tutu etnik çeşitliliği ifade etmek için kullanılan "gökkuşağı ulusu" teriminin de yaratıcısıydı ancak ayrımcılık rejiminin son bulması sonrası ülkenin 'hayallerindeki kadar bir olamamasına' üzüldüğünü ifade etmişti. 

Tutu 2010 yılında emekliye ayrıldığını açıklamıştı. 

Dünyanın dört bir yanından liderler Tutu'nun ölümünün ardından taziye mesajları gönderdi. 

Eski ABD Başkanı Barack Obama, "o bir kılavuz, bir arkadaş ve ahlaki bir pusulaydı" dedi ve Tutu'nun sadece kendi ülkesinde özgürlük ve adalet mücadelesi vermediğini, her yerdeki adaletsizliklere karşı hassasiyet gösterdiğini söyledi. 

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth de onunla görüşmelerini, samimi ve esprili tavrını sevgiyle hatırladığını belirtti ve Tutu'nun ölümünün Birleşik Krallık'ta da büyük üzüntü yarattığını aktardı. 

Nelson Mandela Vakfı "O çok olağan dışı bir insandı. Bir filozof, bir liderdi" mesajını yayınladı. 

Papa Francesco da taziye mesajı gönderdi.

(BBC Türkçe)