Afrika'da Rusya ve Çin atakta

Afrika'da Rusya ve Çin atakta

10 Mart 2021 Çarşamba  |   Günlük

ABD’de yayımlanan Foreign Affairs dergisi, Rusya ve Çin'in Afrika'daki ekonomik ve askeri faaliyetlerini yoğunlaştırdığını, ABD'nin ise Donald Trump'ın başkanlığı döneminde kıtadaki varlığını asgariye indirdiğini yazarak, “acil önlem alınması gerektiğini” vurguladı. Makalede, “Bu durum, Beyaz Saray'ı bu mücadelede Moskova ve Pekin'e karşı yeniden rakip olmaya çağıran Amerikalı siyaset bilimcileri arasında endişeye neden oluyor” denildi. 

Dergideki yazıya göre Rusya ve Çin, Afrika üzerinde hakimiyet mücadelesinde ABD'yi geride bırakıyor, kıtadaki ekonomik ve askeri bileşenlerini güçlendiriyor. 

Makale, Rusya'nın 2014 yılından bu yana en az 19 Afrika ülkesiyle askeri anlaşmalar imzaladığını ve kıtaya ana silah tedarikçisi haline geldiğini hatırlatıyor. 

Yazıda, 2019'un sonunda Putin’in girişimi ile Soçi'de 54 Afrika devletinin ve önde gelen bölgesel kuruluşların temsilcilerinin katıldığı ilk Rusya-Afrika zirvesi yapıldığı hatırlatılıyor. Putin'in zirvenin ilk genel kurul toplantısında söylediği gibi Moskova, çok çeşitli silah ve teçhizatın tedariki için 30'dan fazla ülkeyle askeri-teknik işbirliği anlaşmaları imzaladı. Rus lider “2018'de Rusya'nın Afrika ile dış ticaret cirosu yirmi milyar doları aştı. Aynı zamanda, son beş yılda ticaret hacmi ikiye katlandı ”dedi. 

Foreign Affairs’e göre, Moskova yeni teknolojiler sunarken eski “kaldıraçları” kullanmayı da unutmuyor. Bunlardan biri, Sovyet döneminden kalma büyük borçlar. Rusya, Afrika ülkelerinin 20 milyar dolardan fazla borcunu silmişti.  

Rusya’nın aktif politikaları devam ederken, Çin, Afrika'da da köprüler, hastaneler ve okullar inşa ediyor, işletmeler ve askeri üsler kuruyor. Son yıllarda Pekin, bölgede lider bir yatırımcı haline geldi ve Afrika ülkeleriyle ticaret hacmi, 2017'deki 148 milyar dolara karşı 2018'de 200 milyar doları aştı. 

Makalede, yeni ABD yönetiminin, Trump döneminde açılan rekabet makasını kapatmak için “acil hareket geçmesi gerektiği” vurgulanıyor.

(TürkRus.Com)