'Afganistan Rusya için tehdit'

'Afganistan Rusya için tehdit'

18 Ekim 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın Afganistan uzmanlarından Omar Nessar, Moskova'nın Afganistan'ı halen ciddi tehdit kaynağı olarak gördüğünü söyledi.

Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Doğu Araştırmaları Enstitüsü Yakın ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezi uzmanı olan Nessar, Rosbalt Ajansına, Afganistan'da son aylarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Taliban iktidarı kolayca ele geçirdiğine işaret eden Rusyalı uzman, "Herkese sürpriz geldi ama asıl ilginç olan kendileri için de sürpriz olmasıydı. Taliban'ın devleti yönetmeye tamamen hazırlıksız olduğu ortaya çıktı. Görünüşe göre, bu konuda hiçbir planı yoktu" dedi. 

Dünya kamuoyunun Taliban'a karşı ortak bir tutum oluşturduğunu savunan Nessar, "Taliban muhtemelen kendi rejimiyle ilgili olarak dünyada bir parçalanmaya, tek tek ülkeler tarafından tanınmaya güveniyordu. Fakat olup bitenlere bakılırsa, uluslararası kamuoyu, Afganistan'a karşı ortak tutum geliştirmeyi başardı: Yani henüz hiç kimse bu ülkede Taliban iktidarını tanımadı" değerlendirmesinde bulundu.

Uzmana göre, Taliban, tüm ekonomik sorunlarının çözümünün kesinlikle uluslararası tanınmaya bağlı olduğunu görüyor ve tanınmaları ile ilgili konuyu çözmeye çalışıyor. Rusyalı uzman, Taliban'ın önce Batılı ülkelerle temasa geçmeye çalıştığına işaret ederek, "Fakat muhtemelen onlardan bir ret aldıkları için bölgelerinde daha aktif hale geldiler, Şimdi bölgesel güçlerin Batı'ya ne kadar karşı çıkabileceğini incelemeye çalışıyorlar" dedi.  

Nessar, bu ülkelerin Türkiye, Rusya, Çin ve diğer bölgesel güçler olduğunu kaydetti.  

Uzmana göre, diğer birçok ülke gibi Rusya için, yeni Afgan yönetiminin uluslararası terörizm ve uyuşturucu tehdidi ile mücadele konusundaki tutumu önemli. Ancak Nessar, "Terörle mücadeleye gelince ise bu bölge dahil tüm ülkeler Taliban'dan somut adımlar bekliyor. Ve bu konuda iyi haberler yok. İktidara gelmeden önce, birçoğu Taliban'ın IŞİD terör örgütüyle hızlı bir şekilde başa çıkacaklarına inanıyordu. Bugün ise Taliban'ın zaferinden sonra Afganistan'daki IŞİD saldırılarının sayısının çarpıcı biçimde arttığını görüyoruz" dedi. 

IŞİD'ın, Afganistan'daki çatışmayı dinler arası bir yüzeye dönüştürmeye çalıştığına işaret eden Rusyalı uzman, "Bu, Afganistan'daki durumu Suriye ve Irak'taki duruma çok benzer hale getirebilir. Ayrıca bugün IŞİD, Afganistan'daki Taliban'ı rakip olarak görüyor ve orada güçlenme, bu ülkeyi bir tür üs olarak kullanma fırsatını elde etmek istiyor. IŞİD, Afganistan'ın bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirmeyi başarırsa, bu diğer devletler için doğrudan bir tehdit olacak" diye konuştu.

Rusya'nın Taliban'a yönelik tutumuna da değinen Nessar'a göre, eğer Taliban söz konusu  tehditlerle başa çıkamazsa, bu durumda Rusya ve bölgedeki diğer ülkeler bu tehditleri kontrol altına almak için koruyucu önlemleri güçlendirmek zorunda kalacak. Rusyalı uzman, "Gördüğüm kadarıyla, diplomatların açıklamalarına rağmen Moskova, Afganistan'ı, Taliban iktidara geldikten sonra da azalmayan, ciddi bir tehdit kaynağı olarak görmeye devam ediyor" dedi. 
 

Etiketler:  Rusya