Adil ve dürüst futbol

Adil ve dürüst futbol

12 Şubat 2021 Cuma  |   Mentor

Mentor

Garip, hiç mantıklı olmayan şeyler...

Rakipleri Fenerbahçe'yi kendi evinde yendi, bir sürü tartışma olsa bile sonuç net ama kısa sürede maçı unuttular, şimdi hiç de memnun olmuş görünmüyorlar. 

Başkanları her gün artık saygı sınırlarını zorlayacak hatta bana göre hukuk sistemi doğru işleyen bir ülkede milyonlarca dolar tazminata neden olacak şekilde Fenerbahçe ve futbolcuları ile ilgili "yalancı" ve "sahtekar" imasında bulunuyor. 

Bir başka yöneticileri, "Elimde resimler var" diye kamuoyu önünde açık açık şantaj imasında bulunuyor. Daha önce aynı şantaj "VAR kayıtları elimde" diyerek VAR hakemleri için yapılmıştı. 

Şu anda Fenerbahçe 3. sırada, rakipleri geriden gelip onu geçti, üstelik takımın problemleri de var. Ayrıca rakiplerinin devre arası transferlerinin de faydalı olacağı görünüyor. 

Böyle bir ortamda rakip yönetimin spekülasyonların takımı etkilemesinden korkup susması gerekir ama yok susmuyorlar, mezarlıktan geçerken korkusunu yenmek isteyen insanlar gibi sürekli konuşuyorlar. 

Rakip yönetim bu kadar kontrolsüz ve düşünmeden davranan bir organizasyon değil, yönetiminde "sıfırdan" gelerek başarılı olmuş iş adamları ve bürokratlar var.

Peki neden böyle davranıyorlar, anlamıyorum. 

Benzer bir durum geçen yıl oldu ama konuşmalar bir işe yaramadı ve şampiyonluğu kaybettiler. Geçen yılki korkunun bu sene tekrar ettiğini söylemek zor değil ve bence aslında bu korkunun kendi takımlarının performansı ile de ilgisi yok. Asıl korku "Bip medyası" tarafından uydurulan saha dışı dinamiklere kılıf için uydurulmuş bir propaganda ürünü olan "winner" takım kimliğinin risk altında olması. 

Bu bir rakip eleştirisi değil, tam tersine Fenerbahçe övgüsüdür çünkü ben de Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe'nin sistemli ve organize bir şekilde "saha dışı" etkileri kontrol etmeye başladığını görüyorum. En azından bu etkilerin Fenerbahçe'nin saha dışı olaylar nedeniyle saha içi performansının haksızlığa uğramasına engel olacak düzeye geldiğini görüyorum. 

Henüz arzu edilen seviyede değil ama Emre Belözoğlu'nun, "Sadece biz değil bütün takımlar bunlardan rahatsız" sözlerini not etmemiz gerekir. 

Ben olsam ben de rahatsız olurdum, düşünün bir kulüp başkanısınız ve rakip bir kulübün teknik direktörün kamuoyu önünde "X futbolcu bizi istiyor" demesi oyuncunun üzerinde baskı yarattığı gibi başka bir kulübe satışını da manipüle edilebilir hâle getiriyor ve sizin pazarlık gücünüzü elinizden alıyor. 

Aslında bu tür açıklamalar hukuk sistemi olan ve işleyen bir futbol sisteminde suç ve soruşturma açılır ama bizim ne futbol yönetimimiz var ne de kuralımız, bu kuralsızlık ve taraflı futbol yönetimi çürümeye neden oluyor.  

Düşünün Abdülkadir Bitigen, Zorbay Küçük, Ümit Öztürk, Serkan Tokat için gazeteciler açık açık "fanatik Galatasaraylı" diyor. Bu insanların yönettiği her Fenerbahçe maçı taraflı tarafsız herkes tarafından Fenerbahçe aleyhine skandal kararlara sahne oluyor ama adamlar sürekli Fenerbahçe maçı yönetiyor.  

Lig TV'den kovulmasından Fenerbahçe'yi sorumlu tutan ve milyon dolarlar kazanırken bin liralara yorum yapar hâle geldiği için Fenerbahçe'den her gün intikam almaya çalışan Erman Toroğlu bile Fenerbahçe'nin iptal edilen golünün yanlış olduğunu düşünüyor. 

Yani rakiplerin çok konuşmasının nedeni belli; rekabet artık sahaya taşınıyor ve bundan pek mutlu değiller, yoksa kimin neresiyle nereye sarıldığını ciddi ciddi konuşmak bir futbol yöneticisine yakışmaz. 

Hep söylediğim gibi Fenerbahçe sadece şampiyonluk için değil, adil ve dürüst futbol için savaşıyor.

Ben kazanacağına inanıyorum...

Etiketler:  Futbol