'Adil, dengeli ve tarafsız davranmadı'

'Adil, dengeli ve tarafsız davranmadı'

21 Ekim 2020 Çarşamba  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ'ın kamuoyunda yankı yaratan açıklamalarını yaptığı "Tarafsız Bölge" programını ve sunucusu Ahmet Hakan'ı adil, dengeli ve tarafsız olmadığı gerekçesiyle şöyle eleştirdi:

"Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki programının adı “Tarafsız Bölge”! Peki, İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğu iddiasını dile getirdiği programda “tarafsız” davrandı mı? 

Bu sorunun yanıtını bulmak için Ahmet Hakan’ın, CNN Türk’teki programla ilgili olarak bugün Hürriyet’te yazdıklarına bir bakalım: 

“Ümit Özdağ, İYİ Parti içinde yaşanan tartışmalara hiç girmemişti bu zamana kadar. Bir sabah beni aradı. Ve şöyle dedi: ‘Ahmet Bey, ben sizin programınızda İYİ Parti’de yaşananlarla ilgili konuşmak istiyorum.’ Hiç düşünmeden cevap verdim: ‘Tabii ki.” 

Bir hafta sonrası için sözleştik. Yani Ümit Özdağ, programda yapacağı açıklamalara bir hafta boyunca hazırlanmıştı. Bir çıkış yapmaya karar vermişti, sonuçlarını da göze alarak... 

Şaşırtıcı derecede açık ve net konuştu Ümit Özdağ. Resmen ve alenen FETÖ’cü dedi partisinin İstanbul il başkanına... İtiraf edeyim: Ben bu kadarını beklemiyordum.” 

Anlaşılan o ki, Ahmet Hakan, “Bu kadarını beklemiyordum” diye yazsa da Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’de kongre sonrasında çıkan tartışmalarla ilgili konuşacağını, yönetime ilişkin eleştiriler ve suçlamalarda bulunacağını tahmin ediyor, bekliyordu. O nedenle Ümit Özdağ’ın teklifini “düşünmeden” kabul etmiş.

İşte “tarafsızlık” sorunu burada düğümleniyor. “Tarafsız Bölge” programında siyasetçiler ekrana çıkarılırken belli bir denge gözetiliyor, iktidara yakın isimlerin karşısına-usulen de olsa- muhalif isimler oturtulup görünüm kurtarılmaya çalışılıyor; karşılıklı tartışma ortamı yaratılıyordu. 

Ümit Özdağ da bir genel başkan ya da somut bir olayın öznesi değil. Ama buna rağmen tek başına ekrana çıkarılıyor, uzun uzun konuşmasına izin veriliyor. Zira Ümit Özdağ’ın partiye ilişkin eleştiri ve suçlamalarda bulunmasını bekliyor.  

Böyle bir durumda adil, dengeli ve tarafsız olan yayıncı Ümit Özdağ’ı ekran yalnız çıkarmaz, karşısına parti yöneticilerini de çıkarır, onların da eleştiri ve suçlamalara karşı savunma yapmalarına olanak tanırdı. Üstelik Ahmet Hakan, program öncesinde Ümit Özdağ’ın “asıl meselesinin” İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu olduğunu, onunla ilgili ağır suçlamalarda bulunacağını da anlamış!"

Yazının devamını okumak için tıklayın