'AB'ye muazzam baskı var'

'AB'ye muazzam baskı var'

6 Mayıs 2022 Cuma  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Sergey Markov, Avrupa Birliği (AB) içinde de tartışma yaratan Rusya'dan petrol ve doğal gaz alımının yasaklanmasının ABD ve İngiltere'nin büyük baskısı sonucu gerçekleşeceğini tahmin ettiğini söyledi. 

Markov, AB'nin Rusya'ya karşı petrol ambargosu öngören yaptırım paketini açıklamasını Medya Günlüğü'ne değerlendirdi. Markov, "Görünen o ki, Rusya'dan petrol ve gaz almayı reddedecekler. Bunun sebebi, AB ülkelerinin ABD ile İngiltere'nin, ayrıca NATO içindeki Rusya karşıtlarının muazzam baskıya boyun eğmesi. Bugün dev miktarda petrol ve gaz alan AB ülkeleri bunun yakında mümkün olmayacağını bildikleri için stoklamaya başladı" dedi. 

"Almanya Maliye Bakanlığı, Rusya'dan ruble karşılığında petrol ve gaz almayacağını zaten açıkladı” diyen Markov, "Avrupa için çok kötü olacak. Evet bazı hükümetler gelir, gider. Rusya'dan gelen petrol ve gazın yerini kısmen kendi kömürleri alacak, bu da özellikle çevreye fazla zarar verecek. Ama genel olarak, Avrupa'nın bu ambargoya dayanacağını düşünüyorum" diye konuştu.  

AB'nin Rusya'ya karşı petrol ambargosu öngören yaptırım paketini açıklamasını yorumlayan Rusya Federasyon Konseyi (Senato) üyesi Vladimir Jabarov ise, Avrupa'nın Rus petrolünü üçüncü ülkeler aracılığıyla almaya devam edeceğini söyledi. 

Rus ekonomist Dmitri Skryabin de, 5-7 yıl içinde başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin Rusya'nın ana enerji ihracat pazarı haline gelebileceğini belirtti. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 4 Mayıs günü Rusya'ya karşı 6. yaptırım paketini açıklamıştı. AB ülkeleri tarafından onaylanması beklenen pakete göre AB, Moskova'dan ham petrol sevkiyatını 6 ay içinde, rafine ürün sevkiyatını da yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırmayı hedefliyor. 
 

Etiketler:  Rusya Enerji