ABD, Türkiye, Rusya ve yaptırımlar

ABD, Türkiye, Rusya ve yaptırımlar

31 Ağustos 2022 Çarşamba  |   Günlük

Medyascope TV'de yayınlanan "Kordiplomatik" programında Emekli Büyükelçi Selim Kuneralp ve Senem Görür, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı'nın uyguladığı yatırımlar çerçevesinde bütün yönleriyle Türk-Rus ilişkilerini Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le konuştu.

"Türkiye ABD'nin yaptırım tehdidi altında mı" ve "Türkiye yaptırımların delinmesine yardım mı ediyor" sorularına yanıt aranan programda Kuneralp, "Batı savaş nedeniyle bir bedel ödedi. Şu anda Avrupa bir enerji kriziyle karşı karşıya. Zor bir kış geçirecekler. Ambargoyu delme uyarısı Türkiye ile sınırlı değil, İsviçre ve Hindistan'ı da uyarıyorlar" dedi.

Sezer ise, Türkiye'nin sadece yaptırımların delinmesi açısından değil, Rus S-400 füzeleri nedeniyle de ABD ile arasının gergin olduğunu hatırlatarak, "Önümüzdeki 9-10 aylık süreçte ABD'nin bu konuda vites yükseltmeyeceğini tahmin ediyorum ama eğer yükseltirlerse bu Türkiye'deki seçimlere müdahale anlamına gelir" diye konuştu.

Sezer, Rus doğal gazının kısmen rubleyle ödenmesi konusunda ise, "Şu anda Türkiye'ye ciddi bir ruble girişi var ama gazın tamamını rubleyle ödeyebilecek durumda değiliz. Sadece BOTAŞ'ın dövize olan talebi düşeceği için psikolojik bir etkiden söz edilebilir" dedi.

Sezer, Rusya'nın Türkiye seçimlerine müdahale edip edemeyeceği sorusunu, "Birincisi siber bir müdahale olabilir. Kesin olmaz diyemem. İkincisi ve büyük olasılıkla iktidara ekonomik yardım yoluyla yapabilirler. Çünkü şimdiki iktidarın sürmesinden yanalar" diye yanıtladı.

Programda Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili polemik konuşulurken Rusya'ya sözleşme dışında verilen ayrıcalıkları gündeme getiren Sezer, "O anlaşmayla Mersin'de değil nükleer enerji, ayakkabı bile üretilemez" dedi.

Kordiplomatik'te Libya'daki gelişmeler de ele alındı.

 

Etiketler:  Enerji Rusya