'ABD Rumlardan ne isteyecek?'

'ABD Rumlardan ne isteyecek?'

4 Eylül 2020 Cuma  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'da yayınlanan resmi Rossiyskaya Gazeta, Washington'ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu kaldırma kararı için, "Bu konu bizim için de önemli. ABD bunun karşılığında Güney Kıbrıs'tan acaba ne isteyecek" diye sordu. 

Silah ambargosunun kaldırılmasını ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun bizzat telefonla Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nicos Anastasiadis’i telefonla arayarak bildirmesine dikkat çeken gazete, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) bunun karşılığında kapalı Maraş'ın açabileceğini yazdı. Gazete, bu gelişmenin yaşanması halinde Kıbrıs'ta çözüm için müzakerelerin yeniden başlamasının uzun süre gündemden kalkabileceği yorumunda bulundu.

Bu konunun Rusya için de çok önemli olduğunu belirten Rossiyskaya Gazeta şunları yazdı:

"ABD'nin 'ölümcül olmayan' silahların sevkıyatı karşılığında Kıbrıs'tan tam olarak ne isteyeceği sorusu Rusya için de önemli bir soru. Washington'ın kısa süre önce Rumlara Moskova ile bir dizi alanda işbirliği yaptığı için baskıda bulunduğu biliniyor. ABD ültimatom vererek Kıbrıs'tan ülkenin finans sektörünün Rus varlıklarından temizlemesini talep ediyor. ABD ayrıca Rus Deniz Donanması gemilerinin Kıbrıs'taki liman altyapısını kullanmasını yasaklamasını talep ediyor."

Etiketler:  Rusya