'ABD Kürtleri terk edecek'

'ABD Kürtleri terk edecek'

15 Eylül 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova'daki sürpriz görüşmesi Rus medyasında ana gündem maddesi oldu. 

Rusya'nın eski Başbakanı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) eski Başkanı Sergey Stepaşin, Esad'ın Rusya ve Belarus'un düzenlediği Zapad-2021 ortak tatbikatının ardından Kremlin'de ağırlanmasına dikkat çekti. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Stepaşin, "Putin, büyük askeri tatbikatın hemen ardından Kremlin'de Esad'ı kabul etti. Bu tesadüf değil" dedi. 

Suriye liderinin de söz konusu tatbikatı izlediğini belirten Stepaşin, "Esad, Rusya–Belarus tatbikatlarındaydı. Orada Rusya'nın savaş gücü kanıtlandı. Açık konuşalım, Hava Kuvvetlerimiz olmasaydı, Rusya Suriye'ye askeri destek vermeseydi bugün orada bambaşka bir durum olurdu” diye konuştu. 

Suriye'deki mevcut sorunlara da değinen eski Başbakan, "Maalesef şu anda Kürt oluşumlarının bulunduğu kısımda sorunlar var. Evet, bizim dostlarımız-tabii onlara farklı ad da takabilirsiniz-Türkiye, Suriye konusunda belirsiz bir pozisyon alıyor diyebilirim. Bazı yerlerde ortak devriyeler oluşturmamıza rağmen, bölgenin bir kısmı Türk etkisi altında. ABD'nin pozisyonundan bahsetmiyorum bile. Benim için anlaşılmaz Suriye'de ne istiyorlar, ne düşünüyorlar, benim açımdan tamamen anlaşılmaz" dedi. 

Muhabirin, Putin'in bölgede sorunlardan birinin yabancı güçlerin varlığı olduğunu söylediğini hatırlatması üzerine Stepaşin, "Evet, Amerika ve Türkiye. Sorunları çözmek için masaya oturmak lazım. Her şeye rağmen Türklerle anlaşabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. 

Ünlü Rus siyaset bilimci Georgy Bovt ise, BFM haber sitesine açıklamasında, iki liderin güvenlik nedeniyle her zaman gizlice buluştuğuna dikkat çekti. Bovt, "Esad Moskova'ya uçacağını söylerse uçağı Suriye'de düşürülebilir veya darbe yapılabilir. Bu nedenle ülkeyi terk ettiğini haber vermeden uçuyor. Doğulu bir diktatör için bu normal bir davranıştır" değerlendirmesinde bulundu. 

Rus uzman, "İki lider için görüşme nedenleri vardı, bunun başında Esad'ın bir dönem daha seçilmesi geliyordu. Belki bilmediğimiz başka konular da konuşulmuştur" dedi. 

Putin'in de Suriye'ye uçtuğunda önceden duyuru yapılmadığına dikkat çeken Rus uzman, "Suriye'de durum donduruldu, İdlib bölgesinde ilerleme yok, çatışma donduruldu. Türkiye'nin denetimindeki İslamcılar oradan bir yere gitmedi. Türkiye ile bu konuda belirli bir ilerleme olmadı. Soruna herhangi bir çözüm üzerinde anlaştılar mı, bilmiyoruz. Belki bazı olayları gerçekleştikten sonra öğreneceğiz. Belki de Amerikalıların gidişinden sonraki durumu, Kürtleri ne yapacaklarını ele aldılar" diye konuştu. 

Ünlü Rus siyasi uzmanlardan Sergey Markov'a göre ise, taraflar büyük olasılıkla Suriye'de siyasi diyalog konusunu, İdlib ve ülkenin ekonomik yeniden inşası konularını ve Afganistan'daki durumu ele aldı. 360tv.ru haber portaline konuşan Markov, "Bir diğer konu da Türkiye'nin kontrolünde olan İdlib'deki durum. Ankara, bu bölgede bazı radikalleri ortadan kaldırma yükümlülüklerini büyük ölçüde yerine getirdi. Ancak Esad açısından bu tam olarak yapılmadı. "dedi. 

ABD'nin Afganistan'ı terk ettiğini hatırlatan Moskova yakın gelecekte Kürtleri de büyük bir olasılıkla terk edeceğini söyledi. Markov'a göre, bundan sonra işgal ettikleri topraklar Suriye'nin veya Türkiye'nin kontrolüne geçebilir.

Etiketler:  Rusya