ABD ile Rusya arasındaki Türkiye

ABD ile Rusya arasındaki Türkiye

2 Kasım 2021 Salı  |   Günlük

Medyascope TV'de gazeteci Işın Eliçin, son gelişmeler ışığında Türkiye'nin ABD ve Rusya ile olan ilişkilerini Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Roma'da ABD Başkanı Joe Biden'la yaptığı görüşmeyi yorumlayan Sezer, "İlişkilerin düzelebilmesi için Amerikalıların iki ön şartı var. Birincisi S-400 füzeleri meselesinin çözülmesi, ikincisi de insan hakları ve hukuka saygı gösterilmesi. Bunlar aşılmadan ilişkilerin ilerlemesi mümkün değil" dedi.

Sezer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yine Roma'da Rus meslektaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinin ardından Ankara'dan bir açıklama yapılmamasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Sezer, Çavuşoğlu'nun, "Ukrayna'ya sattığımız SİHA'ları nerede kullanacaklarına onlar karar verir" sözleri için ise "talihsiz" nitelemesinde bulundu. "Bunlar devletten devlete yapılan silah satışlarıdır" diyen Sezer, Türkiye'nin bir yandan bazı alanlarda Batı'yı karşısına alma pahasına Rusya ile ilişkileri geliştirdiğini, diğer yandan da Moskova'nın tepkisini çeken adımlar attığını söyledi.

 

Etiketler:  Diplomasi Rusya