AA'nın yayından kaldırdığı haber

AA'nın yayından kaldırdığı haber

14 Ocak 2015 Çarşamba  |   Kötü

Anadolu Ajansı'nın (AA) hükümetlerin "basın bürosu" gibi çalışması aslında yeni değil. İktidardaki hemen hemen her parti icraatının reklamını yapmak için AA'yı "kullandı".

Ama AA gazetecilikten galiba hiç bu kadar uzaklaşmamıştı...Son yıllarda eski ve deneyimli çalışanlar topluca işten çıkarıldı ya da istfaya zorlandı ve ajans yayın çizgisiyle hükümetin gerçek bir sözcüsü, hatta propaganda organı gibi davranmaya başladı, kurumun özerkliği artık tümüyle rafta kaldı.

Geçenlerde AA bizi biraz şaşırttı ve ajansın Moskova'daki muhabiri Rusya muhalefet lideri Aleksey Navalnıy'la bir söyleşi yaptı. Hakkında ev hapsi cezası bulunan Navalnıy AA'ya açıklamasında, "Şu an planlarım arasında Moskova ve diğer büyük şehirlerde protesto gösterileri düzenlemek var" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e meydan okumaya cesaret edebilen bir muhalefet lideriyle görüşmek gazetecilik açısından önemli. Yani ajans görevini yaptı.

 

 

AA  8 Ocak'ta haberi yayına koyduktan sonra  Türkiye'deki bazı aboneleri "Büyük protesto gösterileri düzenleyeceğim" başlığıyla kullandı.

Buraya kadar normal...

Anormal olan üç gün sonra haberin aniden "ortadan kaybolması." Şu anda haberin linkine girdiğinizde karşınıza "sayfa bulunamadı" yazısı çıkıyor.

Öyle anlaşılıyor ki, "görünmez bir el" haberi yayından kaldırtmış.

Ya haberin Rus-Türk ilişkilerini bozmasından endişe eden hükümetten ajansa uyarı gitti ya AA uyarı gelebileceğini düşünerek haberi yayından kaldırdı ya da Rus yetkililer Ankara'ya haberden rahatsız oldukları mesajını gönderdi.

Nedeni ne olursa olsun haber yayından kalktı. İronik olan AA'nın uzun süredir unuttuğu habercilik yapması ama üç günde pişman olması ya da edilmesi!..

 

14.1.2014