AA'nın hatalı Bulgaristan haberi

AA'nın hatalı Bulgaristan haberi

2 Aralık 2020 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Nahit Doğu, Sofya

Anadolu Ajansı’nın (AA) yanlış haberi Türkiye’de yaşayan Bulgaristan doğumlu yüz binlerce Türk vatandaşını yanılttı.

AA’nın yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülke vatandaşından Bulgaristan’a girişlerde PCR testi isteneceği yönündeki doğru olmayan haberi Bulgaristan’da ve Türkiye’de eleştirilere neden oldu.  

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı tedbirler genelgesinde Türkiye’nin test istenilen ülkeler listesinde yer almamasına rağmen AA, Türkiye’den gelenlerden de test istenildiğini duyurdu.  

Bulgaristan Sağlık Bakanlığının pazartesi günü yayımladığı genelgeyi salı günü haberleştiren AA, gelen tepkiler üzerine hatasını düzeltti.  

AA’nın yanlış haberi üzerine Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Elçiliğin mesajında şöyle denildi:  

”Bu aşamada vatandaşlarımızın Bulgaristan’a girişleri bağlamında yeni bir durum bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız Bulgaristan’a normal prosedürle girebilmekte ve Bulgaristan’dan transit geçiş yapabilmektedir. Yeni genelge, vatandaşlarımız bakımından PCR testi veya karantina uygulaması getirmemektedir”.