AA Yılın Fotoğrafları Oylaması

AA Yılın Fotoğrafları Oylaması

15 Aralık 2020 Salı  |   Günlük

Anadolu Ajansının (AA) gözüyle 2020'ye damga vuran olaylara ait fotoğraflar oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda, AA foto muhabirleri ve muhabirlerinin Türkiye ve dünya gündemini etkileyen en önemli fotoğrafları arasından üç kategoride "Yılın Fotoğrafları" seçilecek. 

AA'nın ilk kez 2012'de düzenlediği "Yılın Fotoğrafları" oylamasında, bu yıl da Türkiye'nin yanı sıra Çin, Şili, Lübnan, İran, Suriye, Yunanistan, İskoçya, Rusya, ABD, Fransa, Libya, Hindistan, Kolombiya, Filistin, Azerbaycan, Irak, Bosna Hersek, Filipinler, Suudi Arabistan, Tayland ve Brezilya gibi dünyanın farklı coğrafyalarından "haber", "yaşam" ve "spor" kategorilerinde yayımlanan 750 binin üzerindeki kare arasından belirlenen 76 seçkin fotoğraf, dünyada Türkçe ve İngilizce alt yazıyla oylamaya açıldı. 

Her yıl Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, siyasetçiler, bürokratlar, sporcular ve çok sayıda sanatçının katıldığı oylamada geleneksel "Yılın Fotoğrafları" yarışmasında bu yıl haber kategorisinde 31, yaşam kategorisinde 30 ve spor kategorisinde 15 kare fotoğraf yer alıyor. 

AA fotoğraf editörlerince belirlenen karelerin yer aldığı seçkide, dünya medyasının önemli yayın organlarında sıkça kullanılan siyaset, spor, yaşam gibi çeşitli konular ile sıcak gelişmelere ilişkin fotoğraflar bulunuyor.

Geçen yıl 279 bin kişinin katıldığı "Yılın Fotoğrafları" oylaması aa.com.tr/yilinfotograflari  ve  aa.com.tr/photooftheyear  internet adreslerinden 31 Aralık'a kadar devam edecek. 

Yarışmaya katılan bazı fotoğraflar şöyle:

 

Suriye`de evlerine atılan bomba nedeniyle vücudunun büyük bölümü yanan Hane Ama Dimo`nun yüzüne Antalya`da doku nakli yapıldı. Orhan Çiçek

 

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı kapsamında tedavi edilen yaralı deniz kaplumbağalarının tutulduğu alana dalış yaparak yavru caretta carettaların ilk adımlarına şahitlik etti. Şebnem Coşkun

 

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında sahalardan uzak kalan 26 yaşındaki Osmanlıspor futbolcusu Beykan Şimşek, günlük antrenmanlarını kendi evinde gerçekleştirdi. Erçin Ertürk

 

Konya’da yeni tip koronavirüs hastalarına bakan bir sağlık çalışanının koruyucu gözlüğü buğulandı. Abdullah Coşkun
 

 

(AA)