AA muhabiri Yürük'e 'diplomatik' tepki...

AA muhabiri Yürük'e 'diplomatik' tepki...

30 Ocak 2021 Cumartesi  |   iyi

Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Betül Yürük’ün Twitter hesabından paylaşımına emekli büyükelçi Tugay Uluçevik’ten ders niteliğinde cevap ve uyarı geldi.  

AA muhabiri Yürük, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: 

BM Genel Sekreteri Guterres'e Kıbrıslı tarafları ne zaman bir araya getireceğini ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ın ''iki devletli çözüm istiyoruz''  açıklamasını sordum. Cevabı ''Mart başı ve taraflar anlaşırsa yeni fikirlere açığım.''  oldu. 

Yıllarca Türkiye’nin dış temsilciliklerinde büyükelçilik dahil farklı görevlerde bulunmuş olan Tugay Uluçevik, Türkiye'nin BM nezdindeki (New York) Daimî Temsilciliği'nde Kıbrıs işleriyle de görevli Müsteşar olarak görev yaptı. Uluçevik, Türkiye’nin Kıbrıs davasındaki hassasiyetini ve uluslararası diplomaside kullanılması gereken dile hakim isimlerden biri…  

Uluçevik, AA muhabiri Betül Yürük’ün İngilizce sorusundaki "Turkish Cypriot Leader" (Kıbrıs Türk lideri) ifadesini eleştirerek ders niteliğindeki şu paylaşımı yaptı:

"BMGS'nin basın toplantısının metnini okudum. Sorunuzda "KKTC Cumhurbaşkanı" resmî unvanını kullanmaktan kaçınmışınız. 2 defa "Turkish Cypriot Leader" demişsiniz. Bir Rum gazeteci sorsaydı Anastasiadis için "Greek Cypriot Leader" der miydi? Biz KKTC demezsek başkası der mi?"

(Medyaradar)