533 bin Türkiye turu iptal

533 bin Türkiye turu iptal

13 Nisan 2021 Salı  |   Günlük

Rusya hükümetinin 1,5 ay süreyle Türkiye'ye uçuşları durdurma kararı hem tatil için Türkiye hayali kuran yüz binlerce Rusya vatandaşını etkiledi hem de turizm sektörüne ağır bir darbe vurdu.  

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, yasak nedeniyle uğranacak zarar konusunda çok önemli bir veri paylaştı. 

Buna göre, uçuş yasağı getirilen 15 Nisan-1 Haziran döneminde 533 bin tur paketinin satıldığını duyurdu. 

Bu turlar için 32 milyar ruble (yaklaşık 413,7 milyon dolar)  ödendi. 

Tur satın alanların yüzde 40'ının çocuklu aileler olduğu belirtildi.  

Şimdi binlerce kişi, iptaller yüzünden ödedikleri paraları geri alabilmek için tur acentelerini telefon yağmuruna tutmaya başladı. 

Turistlere ya ileri tarihli Türkiye turu ya da iç ya veya dış, gidebilecekleri destinasyonda alternatif önerileceği belirtildi.  

Sektör yayınlarında, zaten kritik bir durumda olan umudunu mayıs tatili Türkiye turu satışına bağlayan pek çok şirketin iflas edebileceğini yazıyor.  

ATOR Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, “Türkiye, en popüler destinasyonlardan biri. Geçen sene kısa süren turizm sezonunda 2,1 milyon turist Türkiye’ye giderken, bu yıl bu sayının en az 6 milyon olması planlanıyordu” dedi. 

Turistlerin başta İstanbul, Dalaman, Antalya, Bodrum gibi kentlere rezervasyon yaptırdığını belirten Gorin, "Erken rezervasyon kampanyalarına özellikle mayıs tatilleri dönemi için büyük talep vardı. Şimdi haftada 150 sefer düzenleniyor, yazın ise bu sayı yaklaşık 300. Her uçakta ortalama 200 kişi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tahmini tur sayısı hesaplanabilir. 2020’deki turların bir bölümü bu yıla ertelendi, yeni rezervasyonların sayısı da fazla” diye konuştu. 

Rus turizmci, sınırların kapalı olduğu dönemde Türkiye’nin, Rus turistler için hem lüks hem de ekonomik tatil imkanı sunan sayılı destinasyondan biri olduğuna, sadece Antalya sahillerinde 5 yıldızlı 500 otel bulunduğuna dikkat çekti. 

Türkiye’yi 2019’da yaklaşık 7 milyon Rus turist ziyaret etmişti. 

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya