'50 yıllık dostum Putin'

'50 yıllık dostum Putin'

1 Kasım 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakından tanıyan kişilerden biri olan ünlü hukukçu Prof. Dr. İlham Rahimov, aralarındaki 50 yıla yaklaşan dostluk ilişkisini ve yaşadıkları ilginç olayları anlattı. 

Azerbaycan asıllı olan Rahimov, 1970’lı yıllarda Putin ile birlikte Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüş ve arkadaşlıkları o zaman başlamış. Azerbaycan'ın Axar.az haber sitesine konuşan Rahimov, Putin ile dostluk ilişkilerinin reklam edilmesini istemediğini, buna ihtiyaç duymadığını söyledi. 1999'da Putin'in Rusya başbakanı olarak atandığında gazetecilerin onun hakkında bilgi almak için akrabalarıyla yakın arkadaşlarını aradığını belirten o dönemi şöyle anlattı: 

"Bir gün, Leningrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı benimle temasa geçti ve Putin hakkında bilgi almak için gazetecilerin beni arayacağını söyledi. Gazetecilere ne diyeceğimi bilemedim, bu yüzden Putin'e sormak istedim. Kendisine, 'Gazeteciler, seni soruyor, onlara ne cevap vereyim' diye sordum. Putin de, 'Zaten bir gün herkes bizim arkadaşlığımızı öğrenecek. O yüzden saklamanın bir anlamı yok, beni tanıdığın gibi anlatman yeterli' cevabını verdi." 

Ardından Rusya'nın önde gelen bir gazetesinin kendisiyle mülakat yaptığını anlatan Putin'in dostu, "Gazeteci bana, Putin'in vatansever olup olmadığını yani Rusya'yı sevip sevmediğini sordu. Yanıt olarak, Putin'in tanıdığım en vatansever insanlardan biri olduğunu söyledim. Açıklamam o gazetede çıktı, sonra da diğer gazetelerde yayınladı" dedi. 
 

 

Putin'in öğrencilik yıllarında ve daha sonra Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini belirten Rahimov, 1987 yılında Almanya'da Sovyet gizli servisi KGB görevlisiyken de Azerbaycan'a geldiğini anlattı. Rahimov, "Putin ve ortak öğrenci dostumuz avukat Viktor'la birlikte 1987 yılında Hazar Denizi kıyısındaki Habran'da tatil yaptık. Putin o sırada Almanya'da istihbaratta çalışıyordu ama kendisini ceza soruşturma kurumunun müfettişi olarak tanıtacağını söyledi. Ben de insanlara öyle tanıştırdım" diye konuştu. 

Putin'in çalışkan ve sıradan bir ailede büyüdüğüne işaret eden Rahimov, "Ailesiyle birlikte kalıyordu. Babası fabrika işçisi, annesi hemşireydi. Güzel ebeveynleri vardı. Diğerlerinden daha fazla saygı görüyordum, bunu fark ediyordum. Farklı bir etnik gruptan olduğum için farklı muamele görüyordum. Beni misafir görüyor ve diğerlerine göre daha sıcak davranıyorlardı. Bu sıcak tavır, aslında Putin'in ailesinin Sovyetlerdeki halklar dostluğu geleneğinden kaynaklanıyordu" dedi. 

Öğrencilik yıllarında Putin, Viktor ve kendisinin okuldan sonra sık sık bir kafede yemek yediğini anlatan Rahimov, "Spor yaptığımız için içki içmezdik. Arada bira içerdik. İnanmayacaksınız, ama votkanın tadını yüksek lisans öğrencisiyken öğrendim" dedi. 

Putin'in annesinin piyangodan "Zaporojets" marka bir otomobil kazandığını belirten Rahimov, "Bu Zaporojets, kızım bebekken bize çok yardımcı oldu. Çok sonraları, Aralık 2001'te Moskova'da bir restoranda kızımın düğününü yaptık. Putin de eşiyle konuğumuz oldu ama çok gizli geldi, kimsenin haberi bile olmadı" diye konuştu. 
 

 

Putin'in doğum günü olan 7 Ekim'in eski SSCB'de Anayasa Günü olarak kutlandığına işaret eden Rahimov şöyle devam etti: 

"Bu nedenle doğum günü arkadaşları tarafından unutulmazdı. Biz 4-5 kişilik bir arkadaş grubuyuz. Doğum günlerinde genellikle bizden başka pek kimse olmaz. Yıl dönümlerini kutlarken sadece akrabalarımızı davet eder, en fazla 10 kişi kutlarız. Ev sahibi olarak Putin son derece cana yakın ve misafirperverdir. Biz onun misafiri olduğumuzda, devlet başkanının misafiri değil de arkadaşımız gibi hissederiz."  

Putin'in sadece Rusya'da değil, diğer ülkelerde de popüler bir politikacı olduğunu ifade eden Rahimov, "Rusların psikolojisini iyi bilirim. Mesela Rus halkı Kırım için Putin'i eleştirmez, tam tersine halk destekler Ruslar, yaptırımlardan korkmuyor. Neden? Çünkü bütün zorlukları gören bu insanlar Leningrad kuşatması sırasında açlıktan ölseler bile dizlerinin üzerine çökmeyeceklerini ve geri adım atmayacaklarını kanıtladı" dedi. 

Rahimov, Türk-Rus ilişkilerini şöyle değerlendirdi:

"Rusya'nın Ermenistan'da çıkarları ve üsleri olduğunu unutmamak lazım. Ermenistan bugün Rusya'nın iyi ilişkiler içinde olduğu NATO üyesi Türkiye ile sınır komşusu. Bunu unutmamalıyız. Bugün Rusya-Türkiye ilişkileri en üst düzeyde. Ama bir süre sonra Rusya-Türkiye ilişkilerinin nasıl gelişeceğini kim bilebilir? Elbette ilişkilerin şimdiki gibi iyi olmasını isteriz. Ama siyasette her şey mümkün. Sizce Ruslar öyle düşünmüyor mu? Ermenistan'daki üsler tamamen NATO'dan dolayı var. Türkiye ise NATO'dan asla ayrılmaz." 

Rahimov, bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, ”Türkiye ile ‘1 millet 2 devlet’ formatından ‘1 millet 1 devlet’ formasına geçilmesi zamanıdır" demişti.

Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine de değinen Rahimov, "Rusya'nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunu çözme kabiliyetine rağmen, bu tür konularda her şeyin devlet başkanına bağlı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu devletin politikasına bağlı. Devlet başkanı bu tür sorunları tek başına çözemez. Anahtar onda olsa bile tarafların sorunu kendilerinin çözmesini ister" dedi. 
 

Etiketler:  Rusya