45. Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar

45. Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar

1 Aralık 2021 Çarşamba  |   iyi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2021 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, karikatürist, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC Kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 45 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor.  Ödül Töreni’nin tarihi ve yeri daha sonra paylaşılacak. 2021 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen isimler ve eserleri şöyle: 

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:  

Canan Coşkun 

diken.com.tr internet haber sitesinde 7-9-10-16-19-21-25 Haziran, 1 Temmuz, 20 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Valilik ‘Nefes Darlığından Öldü’ Demişti: Kulaklarından ve Gözlerinden Kan Gelmiş” başlıklı haber dizisi nedeniyle ödüle değer görüldü.  

Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Berkant Gültekin’i Birgün gazetesi internet haber sitesinde 22 Mart, 7 Temmuz, 5 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Yeni MB Başkanı’nın Doktora Tezinde MB Raporundan İntihal İzleri” başlıklı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu. 

RADYO ÖDÜLÜ: 

Gülay Oktar 

TRT Radyo 1’de 2 Mart 2021 tarihinde yayınlanan (ilk bölüm) “Genç Yıllar: 60’lar” adlı radyo programı nedeniyle ödüle değer görüldü.   

Radyo Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Turgut Onarır’ı Yaşar Üniversitesi İnternet Radyosu radYU’da 7 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan “Bizim Yunus: Aşk ve İrfan İnsanı Yunus Emre” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer buldu. 

TELEVİZYON ÖDÜLÜ: 

Haber 

Barış Kaya – Mehmet Akif Balıkçıoğlu 

FOX TV’de 30 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Alkış Cumhurbaşkanı’na Serbest,  

Mehmetçiğe Yasak” adlı ortak haber programı nedeniyle ödüle değer görüldü.  

Haber Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Ela Sezen - Ünsal Çakin’i Haber Global TV’de 15-16-17 Şubat 2021 tarihlerinde yayınlanan “Bir Kentleşme Hikâyesi: Esenyurt”  adlı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu. 
  
Belgesel  

Mesut Gengeç 

Gain Dijital TV’de 11-18 Mart 2021 tarihlerinde yayınlanan (iki bölüm) “Covid0N9: İlk Dalga” adlı belgesel programı nedeniyle ödüle değer görüldü. 

Belgesel Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Gülşan Saru’yu TRT Televizyonu Belgesel kanalında 26 Mayıs/ 9-16 Haziran 2021 tarihlerinde yayınlanan (üç bölüm) “İkrar”  adlı belgesel programı nedeniyle övgüye değer buldu.    

KARİKATÜR ÖDÜLÜ: 

Hilal Özcan 

t24.com.tr internet haber sitesinde 10 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Koronavirüsün Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na Etkisi” konulu karikatürü nedeniyle ödüle değer görüldü. 

EDEBİYAT ÖDÜLÜ: 

Orhan Pamuk 

“Veba Geceleri” adlı romanıyla ödüle değer görüldü. 

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ: 

Doç. Dr. Murat Burgaç 

“Montrö Meydan Muharebesi -Bir Diplomasi Savaşı-” adlı eseri nedeniyle ödüle değer görüldü. 

Sosyal Bilimler Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. İpek Merçil - Arş. Gör. Seçil Doğuç Ergin’in “Dört Duvar Kadına Ne Yapar?” adlı ortak eserini övgüye değer buldu. 

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ: 

Doç. Dr. Alper Uzun 

“Bakır Nanoparçacıklarının Boyutu ile Mg-Katkılı Seryum Arasındaki Etkileşim Kısmi Hidrojenasyon Performansını ve Kararlılığını Kontrol Eder” başlıklı çalışmasıyla ödüle değer görüldü. 

Fen Bilimleri Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Hasan Şahin’i “Tek Katmanlı GaP ve GaSe'nin vader Waals Tipi Heteroyapılarının Raman ve Optik Özellikleri: Bir İlk Prensip Çalışması” başlıklı eseri nedeniyle övgüye değer buldu. 
                     
SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ: 

Doç. Dr. Tuğba Bağcı Önder 

“Traıl’a Dirençli Hücre Modelleri ile Kazanılmış Dirençte Rol Oynayan Farklı  

Adaptif Mekanizmaların Aydınlatılması” başlıklı çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü. 
    
Sağlık Bilimleri Övgü       

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Eren Berber’i “Primer Hiperparatiroidide Yapay Zeka Kullanarak Paratiroid Bezlerinin İntraoperatif Otofloresans Ölçümleri İçin Algoritma Geliştirilmesi” başlıklı çalışması nedeniyle övgüye değer buldu. 

SPOR ÖDÜLÜ: 

Mete Gazoz 

“Okçu - (Klasik Yay Bireysel Branşında) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle ödüle değer görüldü. 

Spor Övgü 

Seçici Kurul ayrıca, Busenaz Sürmeneli’yi “Boksör - (Kadınlar 69 kg) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer buldu. 

TGC KURUCU BAŞKANI SEDAT SİMAVİ’NİN ÖZGEÇMİŞİ (1896-1953) 

Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi,1896 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Sultan Abdülhamid sadrazamlarından Saffet Paşa’nın torunu Aliye Hanım’dır. Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun'da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint - Joseph Fransız Okulu'nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince Hadımköy'deki birliğine katıldı. 1916'da Şeker Bayramı'nın birinci günü "Hande" adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917'de Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi. “Pençe”, “Casus” ve “Alemdar Vakası” filmleri böyle doğdu. İstanbul’un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. “Diken” ve “İnci” dergilerini de bu arada yayımlamıştı. Sedat Simavi, günlük gazete idealine 21 Temmuz 1920'de “Dersaadet” ile kavuştu. Gazete, Sevr Muahedesi'nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu “Payitaht”, “Güleryüz” izledi. 15 Mart 1933'de yayın hayatına atılan haftalık “Yedigün” ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulmasında öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti’ni taşıdı ve ilk başkanı seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948'de Türkiye'nin en büyük tirajlı gazetesi “Hürriyet” i yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken üniversitede Gazetecilik Kürsüsü’nün kurulması için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi'nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953'de son buldu.

(TGC)