3 büyüklerin mali tabloları

3 büyüklerin mali tabloları

21 Ocak 2020 Salı  |   Mentor

Halka açık sportif AŞ'ler mali tablolarını açıkladı; üç büyük kulübün durumu da berbat. Yine de içlerinde harcama disiplini sağlamış ve mali olarak toparlanma işareti gösteren tek kulüp var: Fenerbahçe.

Nedenini açıklayayım:

- UEFA'dan ödül parası almamasına rağmen kârda. 

- Futbol takımı giderleri Fenerbahçe 253, Galatasaray 329, Beşiktaş 281 milyon TL. 

- Son 6 aylık dönemde Galatasaray 198 milyon TL, Beşiktaş 214 milyon TL borçlanarak yaşamlarını devam ettirebilmelerine rağmen Fenerbahçe 62 milyon TL kredi ödemiş. 

- Galatasaray'ın bilançosu tamamen 160 milyon TL tutarındaki Şampiyonlar Ligi gelirine bağlı, bu gelirden mahrum oldukları gün sistemi yaşatmaları mümkün görünmüyor. 

Ayrıca 3 kulübün borcu herhangi bir sportif başarı ile ödenebilir olmaktan çıkmış, varlık satmak kaçınılmaz hale gelmiş. Bu açıdan da en şanslı kulüp Fenerbahçe. Piyasa düzelince Ataşehir, Kayışdağı, Topuk, Ankâra Otel, KEL gibi satılabilir değerli varlıkları var. 

Galatasaray'ın adası var ekonomik değeri yok, yeni imar kanunu ve yükseklik konusundaki kısıtlama ile Florya onları kurtarmaz. 

“Yapılandırmada ödeme günü geldiğinde devlet bizi kurtarır” diye düşünenler bir kez daha düşünseler iyi olur. O gün ne olacağını, bu boyutta bir borcun Ziraat Bankası’nın üstüne yıkılmasının Bankalar Kanunu açısından mümkün olup olmadığını, bankaları bilinçli şekilde zarara uğratan yöneticilerin özellikle kamu bankalarında zimmet suçu işlemiş sayılacağını, Bankalar Kanuna göre kredinin kredi ile kapatılamayacağını, yapılandırılmış kredinin tekrar yapılandırılmasının Bankalar Kanununa aykırı olduğunu ve bu tutarda bir paraya kimsenin bu şartlarda imza atmayacağını bugünden bilmeleri gerekir.    

Fenerbahçe'nin önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligine gitmesi halinde yaklaşık 200 milyon TL ödül parasını alması ve bununla sağlanacak taraftar dinamizmi ve kurduğu oyuncu satmaya dayalı sistemi de parlatacak olması Fenerbahçe'yi rakipsiz yapar ve bir daha kimse onunla rekabet edemez. 

Dönen dolapların hikayesi budur... Fenerbahçe'yi 3 Temmuz’da olduğu gibi bir kez daha durdurmak zorundalar çünkü durduramazlarsa aynı o gün olduğu gibi diğer kulüpler için bir yarın olmayacak. 

... Ve evet yapıyorlar, tek başına Tahkim Kurulunun toplantısını bile perşembeye ertelemeleri Fenerbahçe'yi sıkıştırıp transfer yapmasına engel olmak atla deve değil ki. 

Fenerbahçe yalnız ve görünen o ki Fenerbahçeli’den başka kimse yok. Şimdi yeniden Fenerbahçe'ye kalkan olma zamanı. 

Unutma; yalnızlığın başladığı yerde kahramanlar yaşar.   

Not 1; TFF lisans kurulu üyesi Berrin Mahmutoğlu Ziraat Bankası'nda çalışıyor. Ziraat Bankası tüm kulüplere kredi veriyor ve yapılandırmaların liderliğini yapıyor, yani Berrin Mahmutoğlu ile Süper Lig kulüpleri arasında çıkar çatışması var. Hatta kulüpleri yapılandırmaya zorlamak için TFF lisans kurulundaki pozisyonunu bile kullanmak istemesi mümkün. Berrin Mahmutoğlu'nun bu durumu Bankalar Kanunu ve BDDK 'nın kurumsal yönetim yönetmeliğine aykırılık oluşturuyor. Derhal istifa etmeli ve daha önce aldığı kararlara katılımı hukuken geçersiz olacağı için tüm işlemler iptal edilerek yeniden karar alınmalı.  

Not 2; Bur yazıda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yazarın kişisel görüşlerini ifade etmektedir.