3 büyükler ve mali tablolar

3 büyükler ve mali tablolar

27 Ocak 2021 Çarşamba  |   Mentor

Mentor

Bildiğiniz gibi endüstriyel futbolun en değerli unsuru "para"; bir kulübün parası olup olmadığını, mali durumunu, mali tabloları gösterir. Onun dışındaki borç-alacak farkı, toplam borç vs. ise tamamen taraftarları aldatmaya yönelik açıklamalardır, ilkelliktir. 

Şimdi bakalım kulüplerin durumu nasıl: (Rakamlar KAP'ta yayınlanan 6 aylık mali tablolardan alınmıştır.) 

Önce borç (borç denilince finansal borç anlaşılmalıdır yani bankalara ve diğer finansal kurumlara faktoring, leasing vs.); FB: 2.3 milyar TL, BJK: 1.9 milyar TL, GS : 1.6 milyar TL. Açık ara en yüksek borcu olan kulüp Fenerbahçe ama borçlanma trendine baktığınızda çoktan ödeme potansiyeli yarattığı, buna karşılık BJK ve GS'nin ise borçlanarak hayatta kaldığını söylememiz lazım. Nitekim; FB 6 ayda faiz dahil 90 milyon TL banka ödemesi yaparken, bu rakam daha önceki 6 aylık dönemde de 143 milyon TL olmuş. Aynı süreçte BJK bu iki 6 aylık dönemde toplam 269 milyon TL, GS de 239 milyon TL ilave borç almış.

Ayrıca Fenerbahçe'nin kasasında 103 milyon, BJK'nin kasasında 137.314, GS'nin kasasından ise 12 milyon TL var.

Bunun anlamı şu: Fenerbahçe pandemi döneminde bile borç ödemeyi başarırken rakipleri borçlanarak hayatta kalıyor ve gelecek dönemde de bu artacak gibi görünüyor çünkü her iki takımın kadrosu da yenilenme ihtiyacında, Fenerbahçe ise gelecek yılın transferlerini şimdiden yaptı bile. Ayrıca Şampiyonlar Ligi gelirinin de Fenerbahçe'ye gelme olasılığı var. Şampiyonlar Ligi gelirinin Fenerbahçe açısından hayati önemi yok, o olmadan da hayatta kalabiliyor ama özellikle Galatasaray o gelir olmadığında ciddi ekonomik zorluk yaşıyor. Pandemi sonrası Şampiyonlar Ligi gelmezse ciddi ekonomik sıkıntıyla karşılaşırlar. 

Gelir tarafına bakalım:

FB 462 milyon TL, BJK 249 milyon TL, GS 257 milyon TL (oyuncu satışları dahil.) "Fark açılmış, oyuncu satışları fark yaratmış" diyen olabilir (FB 167 milyon TL) ama FB oyuncu satışı olmadan da lider. Ayrıca oyuncu satışı rutin halini aldı ve kadrosunda önemli sayıda satılabilir genç oyuncu barındırıyor. 

Zarar: FB 49 milyon TL, BJK 227 milyon TL, GS 209 milyon TL. Bu rakamlar UEFA açısından çok sorun olacak rakamlar ancak FB ve BJK anlaşma dışında, GS'nin ise anlaşması var. İzleme dönemi her 3 kulüp için de zor geçecektir ama sanki FB ve BJK anlaşma şansına sahip. 

Ciro: Fenerium 96 milyon TL, Kartal Yuvası 44 milyon TL, GSStore 58 milyon TL. Fenerbahçe mağazacılıkta açık ara önde ki çok başarısız bir dönem yaşıyordu o tarihlerde. Ayrıca mağazacılık kârlılığı rakiplerinin neredeyse 5 katı.    

Daha fazla yazmayacağım; en fazla kazanan, borç ödeyen, kasada parası olan ve daha önemlisi oyuncu satışı konusunda oturmuş stratejisi olan kulüp Fenerbahçe rakiplerine büyük üstünlük sağlamış görünüyor. Bunun saha içi sonuçları kısa zamanda gelmeye başlayacaktır. 

Ama Fenerbahçeli çok uyanık olmalı ve kulübüne daha çok destek olmalı çünkü Türk futbolundaki Fenerbahçe iktidarını devirmeye çalışan Fetö gibi bir darbe arayışı var. Medyada Fetö'nün kripto ajanları faal; asla geri adım yok, tersine her gün daha fazla Fenerbahçe'ye kalkan olmalıyız. 

Etiketler:  Futbol