3 büyükler, bankalar, mali tablolar

3 büyükler, bankalar, mali tablolar

29 Temmuz 2020 Çarşamba  |   Mentor

Mentor

Mali tablolar çok "konuşkan" verilerdir, onları dinlemeyi bilirseniz çok şey öğrenirsiniz.... 

İşte kulüplerin 29 Şubat 2020 itibarıyla açıkladıkları mali tablolar da böyle "konuşuyor", onlardan duyduklarımın bir kısmını yazmıştım. Şimdi Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin konuşmalarından sonra akıllarına ilave şeyler gelmiş, bana söylemek istediler, "konuştuk." 

29 Şubat 2020 itibarıyla kulüplerin borçları şöyle (sadece halka açık AŞ):

FB'nin 2 milyar TL, GS'nin 1.3 milyar TL, BJK'nin ise 1.6 milyar TL borcu var. Ama FB yüzde 6 faiz ile borçlanırken GS yüzde 13, BJK yüzde 11 faiz ile borçlanmış (kredi tutarı ödenen faiz üzerinden ödenen yaklaşık faiz.) Yani FB bariz şekilde rakiplerinden ucuz borçlanıyor, en pahalı borçlanan GS. 

Dahası var, FB geçen sene tüm 9. ayda 173 milyon TL faiz ödemişken bunu 129 milyon TL'ye düşürmüş. BJK ve GS'nin ise finans maliyetleri geçen sene 9. aya göre artmış. GS'nin ödediği faiz 127 milyon TL'den 170 milyon TL'ye, BJK 149 milyon TL'den 175 milyon TL'ye yükselmiş. (Kur farkları hariç. Farklarla hesaplandığında GS ve BJK 200 milyon TL artarken FB 200 milyon TL düşmüş gözüküyor)    

Bunun nedeni belli: Bankalar anlaşması son yılların en yüksek faizleri ile imzalandı, faizleri düşünce müthiş bir zarar ettiler. Fenerbahçe o anlaşmayı imzalamadığı için geçen yıl 250-300 milyon TL kar etti (kur farkları ile) GS ve BJK ise o kadar zarar etti.  

1-GS'li ve BJK'li dostlar Ali Koç uyarırken bu anlaşmayı imzalayan Fikret Orman ve Mustafa Cengiz yönetiminden hesap soracak mı? Çünkü açıkça görülüyor ki, kendi popülizmleri için BJK ve GS'nin büyük zarar etmesine yol açmışlar. 

2-FB'li renkdaşlar cebinden 150 milyon euro verip sadece bir hareketi ile 300 milyon TL kâr eden Ali Koç'a Zanka parası hesabı soracak kadar düşkün ve ikiyüzlü olacaklar mı? 

3-BJK ve GS geçen seneye göre 200 milyon TL az limit alırken FB 200 milyon TL fazla limit alacak mı? 

Yazı kısa, belgeler açık, KAP'ta duruyor. 

Not; Bu yazı yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yazarın kişisel görüşlerini ifade eder.