24 bin liraya İstanbul bileti

24 bin liraya İstanbul bileti

29 Mayıs 2021 Cumartesi  |   Günlük

Rusya'nın, artan koronavirüs vakaları nedeniyle Türkiye'ye charter uçuşlarını yasaklama kararının dolmasına 24 saat kala belirsizlik sürüyor. 

15 Nisan-1 Haziran tarihleri için geçerli olan yasağın uzatılacağı yönünde geçen hafta Rus medyasında haberler çıktı. Rus yetkililer ise şu ana kadar haberleri doğrulayan ya da yalanlayan herhangi bir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Moskova'ya giderek Rus yetkilileri alınan önlemlerin yeterli olduğuna ikna etmeye çalışmıştı. Rus medyasındaki iddia, yasağın 15 ya da 30 Haziran tarihine kadar uzatılacağı yönünde. 

Bu konuda dikkat çeken bir diğer gelişme geçen hafta Rus Havayolları Aeroflot'un yaz dönemi için Türkiye'ye bilet satışını durdurması oldu. Ancak bu karar, charter uçuşlarına konulan yasakla aynı gün alınan İstanbul'a haftada iki tarifeli seferi kapsamıyor. 

Pazartesi ve cuma günleri yapılan iki düzenli sefere büyük talep nedeniyle bilet bulmak olanaksıza yakın. Bu durumda İstanbul'a Moskova'dan gelmek isteyen Rusya vatandaşları alternatif olarak Aeroflot'un Sırbistan Havayolları ile ortaklaşa düzenlediği seferi kullanabiliyor. Ancak Belgrad üzerinden yapılan bu uçuşlarda iki önemli sorun var: Yüksek bilet ücreti ve uzun bekleme süresi. 

Örneğin, 2 Haziran tarihinde Moskova'dan İstanbul'a Belgrad üzerinden gelmek ve 14 Haziran tarihinde dönmek isteyen bir kişinin ödemesi gereken en ucuz toplam bilet ücreti 207 bin ruble yani 24 bin lira civarında. Belgrad'daki bekleme süresi ise yaklaşık 13 saat. Üstelik, Moskova'ya dönüş uçuşu Belgrad-St. Petersburg parkurundan yapılıyor, böylece bekleme süresi 16-17 saati buluyor. 

Türk Hava Yolları'nda (THY) aynı tarihler için Moskova gidiş ve dönüş bileti ise 3 bin 200 lira civarında. 

Etiketler:  Rusya