'2023 seçim kampanyası başladı'

'2023 seçim kampanyası başladı'

25 Ekim 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batılı büyükelçilerle ilgili verdiği "sınır dışı edilsinler" talimatı Rus medyasında geniş yer aldı, bazı uzmanlar açıklamaların "iç kamuoyuna yönelik bir gösteriş" olduğunu ileri sürdü. 

Rusya'nın çok okunan günlük gazetelerinden Moskovskiy Komsomolets'e konuşan Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü'nden Türkolog Aleksandr Vasilyev'e göre, Batı, yüksek teknoloji ve silah sevkiyatına ambargo koymayı seviyor. Bu konuda Türkiye'yi örnek veren Vasilyev, "Diğer önemli nokta ise, Erdoğan'ın reytinglerindeki düşüş. Erdoğan daha önce de benzer bir durumdan çıkmak için Rusya ile kapışma yolunu seçmiş, bu da bir süre için seçmenlerin kendi etrafında toplanmasını sağlamıştı” dedi. 

Benzer bir durumun bugün de yaşandığını savunan Vasilyev, "2023 kampanyası için seçim öncesi mücadele fiilen başladı. Erdoğan'ın kararlı adımlara ihtiyacı var. ABD'ye verdiği sinyal aslında kesinlikle iç siyasi durum için tasarlanmış bir hareket" diye konuştu. 

ABD'nin elinde Ankara'nın İran'a kritik ürün ve teknolojiler sağlaması ve Türk liderin yakın çevresi hakkında kanıtlar bulunduğunu iddia eden Türkolog, "Kısa vadede bu suçlayıcı kanıtların kamuoyuna açıklanması pek olası değil  fakat seçimlere doğru ortaya çıkarılabilir" dedi. 

Polit Expert dergisine konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Akademisi akademisyeni Prof. Dr. Aleksandr Vavilov, elçilerin sınır dışı edilmeyeceğini düşündüğünü söyledi ve "Bu ülkeler Türkiye için büyük önem taşıyor. Açıklamalar tamamen gösteriş. Ankara, NATO müttefikleriyle daha fazla kavgadan kaçınmak için bu uyarıyla sınırlı kalacaktır" değerlendirmesinde bulundu.   

Rusya'nın ünlü siyasi uzmanlarından Sergey Markov ise, Türkiye ekonomisinin sorunlar yaşadığını ve Cumhurbaşkanı'nın reytinginin giderek düştüğüne işaret ederek, "Bu durumda Erdoğan kendisini 'sert erkek' gibi gösterecek adımlar atmaya çalışıyor" dedi.

Etiketler:  Rusya