2 yabancı siteye erişim engeli

2 yabancı siteye erişim engeli

30 Haziran 2022 Perşembe  |   Günlük

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) lisans alma çağrısını kabul etmeyen Almanya merkezli DW Türkçe ile ABD merkezli Amerika'nın Sesi'nin web sitelerine erişim engeli getirildi. Erişim engeli kararları Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. 

amerikaninsesi.com'a girilmeye çalışıldığında, "30/06/2022 tarihli ve 2022/7982 D. İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir" yazısı çıkıyor. 

dw.com web sitesinde de kullanıcıları "30/06/2022 tarihli ve 2022/7978 D. İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir" ifadesi karşılıyor. 

DW, bir üst mahkeme olan Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu. Anayasa'dan atıfların bulunduğu DW'nin itirazında "İnternete erişimin engellenmesi tedbiri en son başvurulacak çare olmalıdır" denildi.

Erişim engeli kararının ardından Amerika'nın Sesi ise, "İnternet içeriklerine erişim engeli yaşandığı zaman Voice of America'yla (VOA) anlaşmaları da olan "Psiphon" ve "nthLink" program ve uygulamalarını kullanarak sansür ve engellemeleri aşıp internette istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz" açıklamasında bulundu.

RTÜK açıklaması

RTÜK erişimin engellenmesi kararının ardından Cuma günü şu açıklamayı yaptı:

"Mahkeme kararıyla DW ve VOA internet sitelerine erişim engeli getirilmesine ilişkin bazı hususları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.  

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık mecralarının düzenleme ve denetleme yetkisinin RTÜK’e Yasa ile verilmesinden sonra, lisansa tabi olup olmadıklarının tespiti amacıyla geniş kapsamlı internet sitesi taramaları başlamıştır ve bu taramalar devam etmektedir.  Bu kapsamda Üst Kurul uzmanlarımız www.dw.com, www.amerikaninsesi.com internet sitelerini de incelemiştir. Uzman görüşüne göre, “Tüm medya içeriği" sekmesi altında ise "ses dosyaları" ve "video" sekmelerinin yer aldığı ve bu içeriklerin "programlar" sekmesi ile program bazında kategorize edilmesi ve katalog şeklinde sunuluyor olmasından dolayı isteğe bağlı yayın hizmeti faaliyeti yürütüldüğü ve İnternet İBYH lisansı alınması gerektiği kanaatine varılmıştır. 

Üst Kurul da görüşü yerinde bularak anılan internet sitelerine lisans başvurusu yapmaları için yasa gereği 72 saat süre vermiştir. Yasal süre sonunda RTÜK’e herhangi bir başvurunun yapılmadığının görülmesi üzerine yayın lisansı olmadan yayın hizmetine devam edilen internet siteleri için yargı süreci başlatılarak erişim engeli talep edilmek zorunda kalınmıştır. 

Söz konusu alan adında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerce ilgili mevzuata uygun hareket edilmiş olsaydı bağımsız yargı tarafından erişimin engellenmesi müeyyidesi uygulanmayacaktı.  

Bu yayın siteleri yasalarımız gereği ülkemizde şirketlerini kurup lisans alma süreçlerini başlatmaları halinde Üst Kurulumuz erişim engelleme sürecinin sona erdirilmesi için yargı mercilerinden talepte bulunacaktır. 

RTÜK çoğulculuktan, özgür basından, medya kuruluşlarının serbestçe habercilik yapabilmesinden yanadır. Ancak, her demokratik ülke gibi Türkiye de hukuk devletidir. Sektöre rehber olan RTÜK, haberlerin belli teminat altında legal olarak yayılmasından yanadır.   

Legal zeminlerde halkın haber alma özgürlüğünün teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası doğrultusunda 6112 sayılı Kanun ile çalışan Üst Kurul, görevini eksiksiz yerine getirmektedir.  

İfade ve basın hürriyetine ilişkin hiç kimsenin tereddüt etmesine, gereksiz endişeye kapılmasına ve yasal dayanaklarla işini yapan Üst Kurulumuzu töhmet altında bırakacak açıklamalar yapmasına lüzum yoktur. 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur."

(Medyaradar)