1959 öncesi şampiyonluklar tartışması

1959 öncesi şampiyonluklar tartışması

7 Mart 2021 Pazar  |   Günlük

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1959 yılının öncesinde kazandığı şampiyonlukların Süper Lig’e dahil edilerek toplam şampiyonluk sayısının 28'e yükseltilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) resmî  olarak başvuruda bulundu.

Fenerbahçe'nin tezi, Futbol Federasyonu'nun 1923 yılında kurulmasından yola çıkarak Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme Organizasyonu'nda 1959 yılı öncesinde kazanılan dokuz şampiyonluğun sayılması gerektiği görüşüne dayanıyor. Buna karşılık diğer kulüpler, örneğin Galatasaray Spor Kulübü Türkiye'de 1959 yılı öncesi tüm liglerin ya mahalli ya da bölgesel statülerde oynandığını, dolayısıyla söz konusu dönemde kazanılan şampiyonlukların Türkiye şampiyonluğu olarak kabul edilemeyeceğini söylüyor.

Konuyla ilgili olarak daha önce Medya Günlüğü'nde Cevat Baran Çaydaş imzasıyla Fenerbahçe'nin tezine destek veren yazı şöyleydi:

Türkiye'de ulusal profesyonel 1.lig (Süper Lig) şampiyonlukları 1959 yılından itibaren resmî kabul ediliyor, buna karşılık öncesindeki ulusal lig müsabakaları ve şampiyonluklar resmi olarak sayılmıyor.

İşler açısı bir durum çünkü ülkemizin futbol federasyonu 1923 yılında kurulmuş. Diyeceksiniz ki, o zaman bu Türkiye Ligi şampiyonalarını kim tertipledi? Tabii ki TFF. Günümüzün endüstriyel futbol anlayışının hakim olmadığı zamanlarda zor şartlarda oynayan futbolumuzun efsaneleri Lefter Küçükandonyadis, Cihat Arman, Hakkı Yeten, Süleyman Seba, Metin Oktay, Gündüz Kılıç ve daha nice efsanenin alın teri ülkemizin futbol federasyonu tarafından resmi kabul edilmiyor.

1959'dan önceki üç organizasyondan ikisinin, yani Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği şampiyonlukları "şampiyonluk sayıları" hesaplanırken işin içine katılmamaktadır. "1959 öncesi şampiyonluklar" denilince Milli Küme, Türkiye Futbol Birinciliği ve Federasyon Kupası şampiyonluklarını anlamalıyız.

Türk futbolu sadece Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'den ibaret değildir. Ankaragücü, Gençlerbirliği, Göztepe ve Eskişehir Demirspor gibi köklü mazisi olan Türk futbolunun köklü çınarlarının şampiyonlukları da resmi olarak sayılmıyor. 

1924'den günümüze tüm ulusal futbol ligi şampiyonlukları

Fenerbahçe 28 (19 Lig, 6 Milli Küme, 3 Türkiye Futbol Birinciliği)

Galatasaray 22 (21 Lig,1 Milli Küme)

Beşiktaş 20 (13 Lig, 3 Milli Küme, 2 Türkiye Futbol Birinciliği, 2 Federasyon Kupası)

Trabzonspor 6 (6 Lig)

Gençlerbirliği 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)

Harpokulu 2 ( 2 Türkiye Futbol Birinciliği)

Bursaspor  1 (1 Lig)

Ankaragücü 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

Göztepe 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

İstanbul Güneş 1 (1 Milli Küme)

Ankara Demirspor 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

Eskişehir Demirspor 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

Muhafızgücü 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

İstanbulspor  1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

Harbiye 1 (1 Türkiye Futbol Birinciliği)

Oysa Avrupa'nın büyük liglerinde şampiyonluklarını -bizde olduğu gibi- belli bir yıldan sonra sayan yok!

İtalya'nın ilk şampiyonu 1898'de Genoa

İngiltere'nin ilk şampiyonu 1889'da Preston

Almanya'nın ilk şampiyonu 1903'de Leipzig

İspanya'nın ilk şampiyonu 1929'de Barcelona

Fransa'nın ilk şampiyonu 1894'de Standard Athletic Club 

Elbette bu ülkelerde de liglerin statüsü ,takım sayısı yıllar içinde büyük değişiklikler göstermiştir. Ancak tüm şampiyonluklar resmî olarak sayılmaktadır!

1959 öncesi şampiyonlukları sayılmayan tüm kulüpler, şampiyonluklarını tescil edilmesi için elinden geleni yapmalıdır.

Federasyon yetkilileri bu konu üzerinde tarihi arşiv ve dokümanlardan elde ettiği veriler üzerinde çalışmalı ve şampiyonlukları tescil edilmelidir. Bir futbolsever olarak Türk futbol tarihinin bir bütün olmasını isterim.

Galatasaray'ın tezi

Galatasaray taraftar sitesi tekyurek.com'da konuyla ilgili yazı ise şöyleydi:

"... Uzun süreli araştırmalarımız neticesinde ortada ciddi bir algıda seçicilik operasyonunun olduğunu fark ettik. Tamamıyla eksik ve yanlış bilgiler ile yaratılmaya çalışılan bir senaryo, yine çürümeye mahkum bir şekilde oynanıyordu. Öncelikle yurt dışındaki emsallerin aksine Türkiye'de 1959 yılı öncesi tüm ligler ya mahalli ya da bölgesel statülerde oynanmıştır. Aynı tarihlerde birden çok turnuva düzenlenmiştir. Madem bahsi geçen ligler tüm ülkeyi temsil ediyor ve Türkiye şampiyonluğuna sayılması isteniyor, Adana Ligi neden oynandı?"

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/1959-oncesi-sampiyonluklar-43595

Etiketler:  Futbol