153 bin dolar haberi

153 bin dolar haberi

16 Nisan 2021 Cuma  |   Günlük

Medya Takip Merkezi (MTM), Mart ayında öne çıkan ekonomi başlıklarını belirledi. Rapora göre ekonomi gündeminde öncelikli olarak öne çıkan başlık dolar kuru oldu. T.C. Merkez Bankası’nda yaşanan bayrak değişimi de ekonomiyi etkileyen konular arasındaydı.

İşte MTM’nin Mart ayına özel hazırladığı ekonomi raporun ayrıntıları…

Dış ekonominin ve alınan kararların etkisiyle yükselişe geçen dolar kuru, Mart ayında ekonomi gündeminin en çok konuşulan başlığı oldu. Pandemi döneminde finansal destek sağlama amacıyla oluşturulan Kısa Çalışma Ödeneği ve Ekonomi Reform Paketi de gündemde yer alan diğer başlıklar oldu.

Ay boyunca yaşanan gelişmelerle birlikte dalgalanmalar yaşayan dolar kuru, 153 bin 89 habere konu olarak Mart ayı ekonomi gündeminin zirvesinde yer aldı.

Ay boyunca yapılan atamalar ve faiz kararları ile birlikte 68 bin 381 haberde yer alan T.C Merkez Bankası, MTM’nin hazırlamış olduğu ekonomi raporu listesinin 5. sırasında kendisine yer buldu.

Mart ayında gündeme gelen diğer bir konu ise, Kısa Çalışma Ödeneği oldu. Geçen yıldan bu yana sağlanan finansal destek, zaman zaman uzatılsa da Mart ayında sona erdi ve medyada toplam 16 bin 126 haberde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "Ekonomi Reformları" için hazırlanan kitapçık, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı. Hazırlanan Pakette,  reformlar için "Salgın sonrası dönemin ekonomik yapılanmasına uygun, sürdürülebilir, güçlü ve kaliteli büyümeye erişim" ana hedefi belirlendi. Yatırım ortamının güçlendirilmesinden çalışma hayatına, kurumsal yapıdan enflasyonla mücadeleye her alandan başlıklar içeren Ekonomi İstikrar Paketi, Mart ayı boyunca toplam 8 bin 12 haberde konu başlığı oldu.

(MTM)

Etiketler:  Ekonomi