Habertürk: 133 kelimelik haber yazılır mı?..

Habertürk: 133 kelimelik haber yazılır mı?..

25 Kasım 2021 Perşembe  |   Kötü

Türkiye'de medyanın o kadar ağır sorunları var ki, kötü haber yazmak herhalde son sıralarda yer alır!

Gazeteciliği bilen, seven deneyimli isimler sektör dışına itilince, meslek bilgisinin aktarılmasındaki zincir kırılınca, liyakat rafa kalkınca meydan acemilere kaldı.

Habertürk'ün spor sayfasındaki haberden bir bölüm:

TFF Başkanı Nihat Özdemir, federasyon olarak Galatasaray ile ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Başkan Elmas ile derbi dahil birçok konuyu konuştuklarını aktaran Özdemir, "Derbi maçından evvel başkan Burak Elmas´ı aradım. Kendisine, TFF ile Galatasaray´ın ilişkileri arasında sıkıntılar olduğunu söyledim. Dolayısıyla maçtan sonra ya Salı ya da Çarşamba günü toplantı yapmayı arzuladık. Sayın başkan da maçtan sonra toplantı yapılabileceğini söyledi. Galatasaray - Fenerbahçe derbisi oynandı ve sonra başkan düzenlediği basın toplantısında federasyona gideceğini söyledi. Bunu duyduktan sonra kendisine Salı günü federasyonda olacağımı belirten bir mesaj attım ve başkan da bu mesaja geri dönüş yaptı. Bugün, kendisi ve yönetim kurulundaki iki arkadaşıyla federasyonumuzu ziyaret ettiler. Yalnız derbi maçını değil, TFF-Galatasaray ilişkilerini geleceğe nasıl taşıyabileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Derbi maçını da detaylıca konuştuk. Konuşulan konularda bir noktaya vardık. Galatasaray, Türk futbolunun temel taşlarından biridir. Türk futbolu, Galatasaraysız olmaz. TFF ile Galatasaray arasındaki ilişkileri biz en iyi noktaya getirmek durumundayız. İnşallah ilişkilerimiz daha iyiye doğru giderek yolumuza beraber devam edeceğiz" dedi.

Üşenmedik saydık, Özdemir'in tırnak içinde verilen açıklamalarında tam 133 kelime var! Bu sayı Türk basınında rekor olabilir! O kadar uzun ki, insan başını unutuyor, kafası karışıyor.

Oysa kural bellidir, tırnak içinde verilen cümle en fazla iki ya da üç olmalıdır. Bu örnekte olduğu gibi işin kolayına kaçanlar 133 kelimeyle doldurur.

Editör biraz işi bilseydi ya açıklamaları kısaltır ya da "şöyle dedi" yazarak ortaya korku tüneli gibi bir haber çıkmasını engellerdi.