10 açıklamasıyla Erdoğan

10 açıklamasıyla Erdoğan

18 Ağustos 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeni ilginç projesinin bu seferki "kahramanı" ilan etti. Gazete, "Kommersant yeni projesinde okuyucuları Rusya ile yakın ilişki içinde olan ülkelerin liderlerini daha yakından tanımaya davet ediyor" diye yazdı. Söz konusu projede, tanıtılan liderin farklı zamanlarda açıklamalarına yer veriliyor.   

Kommersant'ın yayınladığı "10 açıklamasıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan" yazısı şöyle:

1-24 Kasım 2014'te İstanbul'da kadın hakları konulu bir konferanstaki konuşması: "Emziren bir anneyi erkeklerle aynı kefeye koyamazsınız. Kadınları, komünist rejimlerde olduğu gibi erkeklerle aynı pozisyonlarda çalışmaya zorlamak mümkün değildir. Onlara kürek verip işlerini yapmalarını söyleyemezsiniz. Bu onların hassas doğasına aykırıdır." 

2- Haziran 2013, NTV kanalındaki konuşması: "Twitter diye bir sorun var: İşte en seçici yalan. Şu anda sosyal ağlar aslında toplum için bir baş ağrısıdır."  

3-10 Nisan 2021, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile İstanbul'da görüştükten sonraki konuşması: "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunuyoruz. Kırım'ın ilhakını tanımama kararımızı prensipte teyit ettik." 

4-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında 25 Aralık 2020 basın açıklamasındaki konuşması: "O dürüst bir adam, sözünü tutuyor ve ilişkilerimizin gelişimi, pratikte başka hiçbir devletle bu kadar güçlü bağlarımızın olmadığını gösteriyor, bu çok nadir bir durum." 

5-23 Haziran 2016, İstanbul Üniversitesi'nde bir konuşması: "Ey Avrupa Birliği! Nüfusumuzun çoğunluğu Müslüman olduğu için size katılmamızı istemiyorsunuz. Bütün bu vize hikayesi senin ne kadar güvenilmez olduğunu gösteriyor. Sizinle belgelenmiş bir anlaşma yaptık. Ama sen onun hükümlerine uymaya niyetli değilsin. Böylece çirkin yüzünü göstermiş oluyorsunuz. Ama Erdoğan sana gerçekte kim olduğunu gösterdiğinde, seni çileden çıkarıyor. Dolayısıyla Erdoğan'dan nasıl kurtulacağınıza dair planlar yapıyorsunuz!"  

6- 5 Haziran 2016'da İstanbul Üniversitesi'ndeki mezuniyet töreninde: "Şu anda tarihimizle ilgili bir sorunumuz yok. Tarihimizde hiç bir katliam olmadı, bizim tarihimiz bir merhamet ve şefkat tarihidir." 

7-4 Temmuz 2011'de TRT Okul yayında: "Babam çok asabiydi ama asabi olmasının yanı sıra disiplinliydi. Size şunu söylemek istiyorum: Babamdan korkuyordum.

8-27 Kasım 2014, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nde: "Açık konuşuyorum. İslam dünyasında yabancılar petrolü, altını, elmasları ve ucuz işçiliği severler. Ortadoğu'daki çatışmaları ve münakaşaları severler. İnanın bana, bizi sevmiyorlar. Arkadaş gibi görünüyorlar ama ölmemizi istiyorlar. Çocuklarımızın ölümünü izlemeyi seviyorlar." 

9-11 Kasım 2017, İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Konseyi'nde: "Ilımlı İslam” terimi yeniden ivme kazanıyor. Bunun patenti Batı'ya aittir. Ilımlı veya ölçüsüz İslam yoktur: İslam birdir. Bu tür terimlerin kullanılmasının amacı dini zayıflatmaktır."  

10-10 Ekim 2019, il başkanları toplantısında: "Oradaki Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yok. Sorun terördür. Kürtlerle değil, bir terör örgütüyle savaşıyoruz." 
 

Etiketler:  Rusya