1 umut, 17 şiir, 172 anı

1 umut, 17 şiir, 172 anı

28 Şubat 2017 Salı  |   Köşe Yazıları

Yazar Hande Ortay 1993 doğumlu. Karadenizli bir ailenin çocuğu olan Ortay, hayat zorlukları yüzünden Almanya'ya göç etmiş ailesinin bulunduğu ortamların ve kültürel değişimlerin etkisinde kalmış. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da Rosenausschule'de lise öğrenimini Helene- Lange- Realschule'de tamamlayan Ortay, 18 yaşında Türkiye'ye dönerek İstanbul Üniversitesi Almanca Öğretmenliği Bölümü'ne girmiş. 

'Oysa Bir Umuttu" adında bir öykü kitabı kaleme almış, kısa süre önce sahip oldum, okudum, siz okurlara tavsiye etmeye karar verdim.

''Oysa Bir Umuttu'' kitabı bir tür öykü, deneme de denebilir. İçerik, öykünün ana karakterlerini oluşturan Nilüfer ile Çınar'ın birbirlerine olan karşılıksız aşklarının anılarından oluşturulmuş, 172 anı yer alıyor. Öykü kitabı içerisinde ayrıca birbirinden nefis 17 şiir bulunuyor. Aslında her bir şiir bile başlı başına öykü. Yazar 'genç kuşak şairlerimizden', yazım dili ve anlatımı sade ve akıcı. 

Değerli Selçuk Şirin hoca kitaba şu yorumu yazmış, "Gurbet edebiyatı var. Bir de Almancılar edebiyatı. Hande Ortay bu iki klişeyi aşıp yeni bir yol çizmiş kendisine. Onun memlekette gurbet, gurbette memleket kokan bu kitabında insanlığın göçlerde birleşen ortak öykülerini bulacaksınız. Aşk hikayeleri ve ötesini okuyacaksınız."