Home Günlük Gorbaçov’dan Messi ve Ronaldo’ya

Gorbaçov’dan Messi ve Ronaldo’ya

0

Lüks ürünlerle özdeşleşen moda devi Louis Vuitton’un Katar’daki Dünya Kupası’nın başlamasından bir gün önce yayınladığı reklam büyük ilgi çekti.

Dünya futboluna son 20 yılda damgasını vuran Arjantinli Lionel Messi ile Portekizli Cristiano Ronaldo’yu ilk kez bir araya getiren reklamda iki star, Louis Vuitton sandığının üzerine konulmuş yine aynı marka çantada santranç oynuyor. Annie Leibovitz tarafından çekilen ve şimdiye kadar Instagram’da 60 milyondan fazla beğeni alan fotoğrafı inceleyen satranç meraklıları taşların rastgele konulmadığını fark etti. Fotoğrafta taşlar, büyük satranç ustaları Magnus Carlsen ve Hikaru Nakamura’nın 2017 yılında berabere biten karşılaşmasındaki yerlerindeydi. Böylece dünyada milyonlarca hayranı bulunan iki futbolcu arasındaki rekabetin de berabere sonuçlandığı mesajı verilmiş oldu.

Aynı marka 2010 yılında da Madrid’de Pele, Maradona ve Zinedine Zidane’ı bir araya getirmişti.

Daha da geriye gidildiğinde ise, Louis Vuitton reklam yüzü olarak 2007 yılında Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’u seçmişti.

Gorbaçov’un yer aldığı reklam, Messi-Ronaldo fotoğrafından çok daha fazla sembol içeriyordu…

Yıkılmış Berlin Duvarı’nın yanından geçen bir limuzin, içinde Gorbaçov, solunda reklamını yaptığı pahalı çanta, üstünde bir dergi, kapağında Kremlin’in Londra’da öldürtmekle suçlandığı eski bir KGB ajanının fotoğrafı.

Gorbaçov bu detayların ne derece farkındaydı, fark ettiyse ne dedi bilinmez ama reklamcılar kuşkusuz bütün unsurları fotoğrafa dikkatlice yerleştirmişti.

Gorbaçov’un oynadığı reklamda markanın kullandığı slogan, “Yolculuk(lar) kendimizle yüzleşmemizi sağlar”dı.

Aslında bu bile sembolikti çünkü Rus halkının Sovyetler Birliği’ni yıkmakla suçladığı Gorbaçov, özellikle eşi Raisa Gorbaçova’nın 1999 yılında ölmesinden sonra hayat yolculuğunda hep tek başınaydı.

Bu yıl 30 Ağustos’ta hayatını kaybeden Gorbaçov öncesinde Pizza Hut reklamında da oynamıştı.

 

Exit mobile version