Home Kötü Göbeklitepe değil ben yıkıldım!

Göbeklitepe değil ben yıkıldım!

0

Göbeklitepe’nin depremden zarar görüp görmediğine internetten bakmak istedim.

Göbeklitepe yıkılmamıştı ama “Göbeklitepe’de yazının ilkel biçimi olan işaretler bulundu” başlıklı yanlışlarla dolu haberle ben yıkıldım!

20 Temmuz 2014 tarihinden önceye ait olması gereken eski bir haber, 30 dilde yayın yapan Sputnik’in Türkçe baskısında yeni bir haber gibi sunuluyor. Arşivden çıkarılan haberin uydurma bir başlıkla yeniden haberleştirildiği açık.

Haberde hâlâ kazı başkanıymış gibi adı geçen Prof. Dr. Klaus Schmidt 20 Temmuz 2014 tarihinde vefat etmişti. Bu nedenle haber aslında 20 Temmuz 2014 tarihinden öncesine ait olmalı diye düşünüyorum.

Ayrıca, hayatının son 20 yılını Göbeklitepe kazılarına adayan dünyaca ünlü Alman arkeolog Schmidt, haberde doç. dr. olarak verilmiş. Oysa Schmidt hoca 2007 yılında profesör unvanını almıştı.

Üstelik haber içeriğinde başlığı destekleyen tek bir referans verilmemiş. Haberi yapan kişinin tuşlara dokunmadan önce araştırma yapması, bilime ve bilim insanlarına saygı adına iyi olurdu.

10 Şubat 2023 tarihli haber: https://sputniknews.com.tr/20230210/gobeklitepede-yazinin-ilkel-bicimi-olan-isaretler-bulundu-1066838345.html

 

Previous articleİyi miyiz kötü müyüz?
Next articleBirinci emir…
Profesyonel gezgin: Bayburt'un Sisne köyünde doğdu. Gurbetçi çocuğu olarak Almanya'da yaşadı. Koblenz'de Yunan-Roma tarihi okudu. Duruşma çevirmenliği yaptı. Californiya Üniversitesi- Berkeley, Doğu Asya Araştırmaları Enstitüsü'nde Proto-Altayca ile Proto-Japonca ilişkileri üzerine çalıştı. Binlerce sayfa çeviri yaptı. Türkiye ve Amerika'da profesyonel turist rehberliği yaptı. Rusya'da Tver Devlet Üniversitesi'nde görevliyken evlendi. Kadim Ayurveda tıbbını kafaya takmış durumda. Farklı ülkelerdeki aksiyon dolu 35 yılın ardından Antalya'nın sade sakinlerinden biri oldu.

Exit mobile version